ارگ: اصلاحات در وزارت امور خارجه آغاز شده است

راه مدنیت: ارگ ریاست‌جمهوری از آغاز اصلاحات در وزارت امور خارجه خبر داده و گفته است که این برنامه در دو بخش شکل و محتوا انجام خواهد شد. وزارت امور خارجه یکی از نهادهای جنجالی در پنج‌سال عمر حکومت وحدت ملی بود که با کناررفتن صلاح‌الدین ربانی، از مدیریت این وزارت حالا مدیریت این نهاد دیپلماتیک از سوی سرپرست این وزارت انجام می شود.

صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری امروز با حضور در یک نشست خبری گفت: روز گذشته رییس‌جمهور غنی با سرپرست و مقامات ارشد وزارت امور خارجه دیدار کرده و هدایت‌های جدی برای آنان برای بهبود این وزارت داده است.

صلاح‌الدین ربانی که سه سال پیش از سوی پارلمان سلب صلاحیت شده و به‌عنوان سرپرست کار می‌کرد، روز پنجشنبه (اول‌ عقرب) از وزارت خارجه افغانستان استعفا کرد. پست او یکی از جنجالی‌ترین پست‌ها در پنج‌سال گذشته بود و به گفته مسوولان در ارگ ریاست‌جمهوری کار را بسیار به مشکلات مواجه کرده بود.

افغانستان به‌عنوان کشوری که وابستگی شدید امنیتی و اقتصادی به جامعه بین‌الملل دارد؛ نمی‌تواند سیاست خارجی کنش‌گرانه مستقل داشته باشد. صحنه سیاست خارجی افغانستان بنا به رقابت کشورهای منطقه و فرامنطقه‌یی جنجالی است و کابل در بیشتر موارد صرف تاثیرپذیر از روندها بوده است.

در چنین زمان و شرایط، دو دستگی شدیدی در دستگاه دیپلماسی کشور جریان داشت.

حالا سخنگوی رییس‌جمهور غنی از یک برنامه جدی برای اصلاحات این وزارت خبر می‌دهد.

صدیقی گفت: یکی از مشکلات وزارت امور خارجه تعداد زیاد دیپلمات‌های این نهاد است که نام خدا بسیار زیاد است.

او افزود: در شرایط فعلی افغانستان نیاز به این تعداد دیپلمات ندارد و هزینه آن نیز برای حکومت سنگین است.

وزارت امور خارجه یکی از نهادهای مهم حکومت افغانستان است که باید سیاست خارجی کشور را به‌گونه جدی و اساسی در بیرون از کشور و سفارت‌خانه‌های کشورهای خارجی در داخل به پیش ببرد؛ اما مسوولان به این باورند که در پنج سال گذشته این کار خوب انجام نشده است.

صدیقی در این نشست خبری گفت: رییس‌جمهور غنی به مسوولان وزارت امور خارجه دستور داده است تا برنامه بازسازی سفارت‌خانه‌های افغانستان در کشورهای همکاری را در یک برنامه جدی عمرانی، به ارگ ریاست‌جمهوری تسلیم کنند.

این اقدام ارگ در حالی انجام می‌شود که بسیاری از سفارت‌خانه‌های افغانستان در بیرون از کشور ساختمان ندارند و فعالیت‌های دیپلماتیک کشور را در تعمیرهای کرایی و یا کهنه انجام می‌دهند.

بسم الله نادری