واکنش سفیر امریکا به کشته‌شدن کودکان افغان: چه روز وحشتناکی

راه مدنیت: جان‌بس، سفیر امریکا در افغانستان کشتار کودکان افغان در چند روز گذشته را بسیار وحشتناک خوانده و گفته است: نه کودک در ولایت تخار در حالی که به مدرسه می‌رفتند؛ در اثر اصابت ماین کشته شدند.

سفیر امریکا گفته است: در دو رویداد دیگر هفت‌نفر در ولایت پکتیکا کشته شدند و یازده تن دیگر در ولایت بغلان زخم برداشتند. او حمله بر غیر نظامیان را  محکوم کرده و گفته است که در گذشته نیز به غیر نظامیان حمله می‌شد.

افغانستان از چهل‌سال به این‌سو درگیر جنگ است و میلیون‌ها شهروند این کشور در طول جنگ کشته و زخمی شدند. این روند هنوز در جنگ افراد گروه طالبان با نیروهای امنیتی کشور ادامه دارد.

در همین حال شماری از سناتوران در جلسه عمومی امروز یک‌شنبه (13عقرب) افزایش کشتار افراد ملکی از سوی تروریستان را محکوم کرده و از طرف‌های درگیر خواستند که در زمان جنگ تلاش کنند تا به غیر نظامیان آسیب نزنند.

بر اساس گزارش‌ها، در چند روز گذشته نزدیک به بیست کودک و نوجوان و بیش از سی تن دیگر در مناطق مختلف کشور از اثر جنگ و انفجار ماین‌های کارگذاری‌شده در کشور زخمی و کشته شده‌اند.

بیشتر کشته‌شدگان در چند روز گذشته کودکانی هستند که قربانی ماین‌گذاری جنگجویان گروه طالبان در مسیر رفت و آمد آنان به مکاتب و مدرسه‌های دینی شده‌اند.

سناتوران از دو طرف درگیر می‌خواهند که مانع رفتن کودکان به مکتب نشده و بر سر راه رفت و آمد آنان ماین جابه‌جا نکنند. آنان این کار گروه طالبان را جنایت جنگی دانسته و گفتند: طالبان باید نخست به صلح تن دهند و دوم باید زمینه را برای آموزش بچه‌های خودشان تنگ نکنند.

در آخرین مورد تروریستان یک فرد را در ولایت قندهار در پیش چشمان کودک او ترور کردند. در همین حال شماری از اعضای خانواده‌های نیروهای پولیس و نیروهای خیزش مردمی، در ولسوالی مردیان جوزجان که نمی‌خواهند از آنان نام برده شود می‌گویند، جنگجویان گروه طالبان کودکان آنان را گروگان گرفته و شکنجه داده‌اند.

مولوی شمس‌الدین، ولسوال مردیان جوزجان گفت: جنگجویان گروه طالبان به روستاهای مردیان و فتح‌آباد این ولسوالی آمدند و نزدیک به 200کودک و نوجوان که مربوط خانواده‌های نیروهای پولیس و خیزش‌های مردمی می‌شوند را لت‌وکوب کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان، لت‌وکوب کودکان و نوجوانان در ولسوالی مردیان جوزجان را رد می‌کند، اما سناتوران و گروه‌های مردمی مدعی هستند که بیشتر آزار از سوی جنگجویان گروه طالبان به کودکان و نوجوانان در مناطق مختلف کشور وارد شده است، که نمی‌شود آن را نادیده گرفت.

رویا حسینی