سه‌دوستی که به‌سرمایۀ 550میلیون دالری رسیدند

«بچسپانید، لیست کنید و بفروشید»، این یک ایدۀ ساده‌ است که توانست سه رفیق دانشگاهی را صاحب کسب‌وکاری چندین میلیون دالری کند.

مفکوره‌های این سه فرد، سیو رویی کویک، مارکوس تان و لوکاس نگو، باعث شد تا سازمان کاروسیل با کسب‌وکار آنلاین در سنگاپور آغاز به کار کند.

کاروسیل، کسب‌وکار آنلاینی است که زمینه فروش کالاهای مشتری به مشتری را مساعد ساخته است. اکنون خیلی‌ها آن را یکی از هیولاهای بزرگ میلیون دالری در جنوب آسیا می‌نامند.

این سه رفیق، پس از الهام گرفتن از دوره کارآموزی در سازمان سیلکان ولی، کارشان را در سال2012 آغاز کردند.

در جریان این هفت‌سال، آن‌ها توانستند حمایت سرمایه‌گذاران بزرگ را به خود جلب کرده و ارزشی بیشتر از 550 میلیون دالر کمایی کنند.

آقای کویک رییس این شرکت به سی.ان.بی.سی مِک اِت گفت: «برای آغاز این کار از قهرمانان چون جک دورسی، مارک زاکربرگ، دریو هاستُن از دراپ باکس الهام‌های زیادی گرفتیم.

با مشاهدۀ پرزنتیشن‌هایی که توسط بنیانگذاران مشهور تویتر و فیسبوک ارایه شده بود، دریافتیم که تکنالوژی به ما کمک می‌کند، کارمان را به شکل موثرتری آغاز کنیم و برای حل مشکلات اقدام کنیم.»

او افزود: «درس‌های بزرگان به ما آموخت یکی از کارهایی که می‌توانیم انجام دهیم این است که بتوانیم مشکل خودمان را حل کنیم. تمام ما اشیای استفاده‌نشده و اضافی در خانه‌های‌مان داشتیم و هیچ راهی وجود نداشت که آن‌ها را از طریق مبایل‌مان بفروشیم. اینجا بود که ما سه نفر تصمیم به ساختین چنین اپلیکیشنی گرفتیم.»

بعد از دوره کارآموزی، آن‌ها به سنگاپور برگشتند. نخست فقط روی موارد ابتدایی مثل لوازم برقی تمرکز کردند، اما سپس بخش‌هایی چون لباس، دارایی، موتر و حتا کاریابی را نیز توسعه دادند.

کاروسیل یا چرخ‌وفلک، شبیه به دیگر سیستم‌های عملیاتی آنلاین کار می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد تا وسایل ناخواسته و اضافی خود را با آپلود کردن عکس و بعضی جزییات، به مشتریان بفروشند.

این اپلیکشین از لحاظ ساختاری شبه به سایت‌های اِی بی و کریگزلیست است که آقای کویک در آغاز از آن‌ها الهام گرفته بود.

به هر صورت، آقای کویک گفت، این سه نفر تصمیم گرفته‌اند تا مدل آسیای جنوب شرقی خود را به نخستین راه حل مبایل تبدیل کنند.

آن‌ها بر این باور بودند در وضعیتی که مبایل‌ها جای کمپیوترهای سرمیزی را تسخیر کرده است، ساختن چنین اپلیکیشنی، بهترین روش و گزینه برای کار ماست.

آقای کویک گفت: «جای تعجب است که ما برای کارمان از آیفون به‌جای کمپیوتر اصلی استفاده می‌کنیم. من فکر می‌کنم که ما با سادگی اپلیکیشن‌هایی مثل اینستاگرام، خراب شدیم. ما چیزی را می‌خواستیم که با برای ما آشنا باشد. چیزی که با مبایل به راحتی آن را فروخت. مثلا: بچسبان و بفروش، چَت برای خرید و چیزی که خیلی اجتماعی باشد.»

این رویکرد ساده‌گرا در بین کاربران محبوبیت زیادی پیدا کرد. سه روز پس از آغاز کار این اپلیکیشن در آگست2012، توانست مقام دوم را در بین مجموع اپلیکیشن‌های رایگان در سنگاپور کسب کند.

آقای کویک گفت: «یکی از ماموریت‌های بنیادی استراتژی ما این است که هر فرد در هرگوشه دنیا، از این طریق بتواند خرید و فروش کند.»

برای کمک به این روند، کاروسیل روی هوش مصنوعی کار می‌کند تا پروسه فروش سریع‌تر شود. به‌عنوان مثال، تشخیص تصویر به‌طور خودکار موارد را شناسایی می‌کند و دسته‌ها و برچسب‌های مناسب را به کار می‌برد.

در نهایت، کاروسیل می‌خواهد زمان لیست‌کردن را از 30ثانیه به 3ثانیه کاهش دهد.

کویک گفت: «ما کارهای زیادی را برای داشتن هوش مصنوعی انجام می‌دهیم. ما می‌خواهیم پروسه فروشات را ساده‌تر کنیم. هم‌اکنون وقتی شما یک عکس را آپلود می‌کنید، بخش‌های مشخص به شما پیشنهاد می‌شود، عنوان و قیمت‌ها پیشنهاد خواهد شد، تا مشخص کند که شما کدام مورد را با چه قیمتی می‌فروشید.»

این تمرکز بر تکنالوژی برای سرمایه‌گذاران نیز جذاب است.

بنیان‌گذاران شرکت کاروسیل پس از دریافت 35000دالر کمک هزینۀ تحصیلی از دانشگاه و آغاز فعالیت شرکت کاروسیل در سال 2012، اکنون بیشتر از 150 میلیون دالر از سه فعالیت مهم مثل راکتین، گُلدین گیت وینچر و 500 ستارت‌آپ دیگر پول کسب کرده‌اند.

وینی لوریا، شریک مدیریتی شرکت گُلدین گیت وینچر که بخش سرمایه‌گذاری را در شرکت کاروسیل رهبری می‌کند به سی.ان.بی.سی گفت: «کاروسیل اکنون یکی از قدرت‌مندترین شرکت‌های هوش مصنوعی در سنگاپور است. آن‌ها در واقع یک تیم بزرگی دارند که روی آموزش دستگاه کار می‌کنند.»

تاکنون این اپلیکیشن در هفت کشور کار می‌کند. این کشورها شامل سنگاپور، استرالیا، اندونیزیا، هانکانگ، مالیزیا، فلیپین و تایوان می‌شود و در این اپلیکیشن، 250میلیون لیست ثبت شده و 71میلیون فروشات داشته است.

آخرین معامله تجارتی کاروسیل با شرکت بازار جهانی او. اِل. اِکس گروپ با ارزش 56میلیون دالر باعث شد که ارزش مجموعی این شرکت به 550میلیون دالر برسد.

تحلیل‌گران می‌گویند، کاروسیل می‌تواند به یک سازمان تک‌شاخ و میلیاردر تبدیل شود. با این سرمایه هنگفت آن‌ها در جمع 11میلیاردری قرار خواهند گرفت که بیرون از آسیای جنوبی متولد شده‌اند.

با این حال، کویک تاکید کرد که بنیانگذاران کاروسیل چنین عنوان‌هایی را تعقیب نمی‌کنند، در عوض با تمرکز بر بازارهای سنگاپور و هنگ‌کنگ در جهت کسب درآمد از مشاغل مشخص متمرکز شده‌اند. سال گذشته، کاروسیل درآمد را چهار برابر افزایش داد و ضررها را به حداقل کاهش رساند.

کویک افزود: «ما هرگز در مورد لقب‌های هیولا یا ارزش‌گذاری‌های بزرگ وسواس نداریم. اما برای ما مهم است که چگونه به جامعه خدمت کنیم. اگر هرکس کار متمرکز شدۀ خود را خوب انجام دهد، تخلص‌های مثل هیولا، تک‌شاخ و شرکت‌های بی‌جوره، خودبه‌خود به سوی آن‌ها خواهد آمد.»

در سال2018 این سه نفر به خاطر این که سازمان را خودشان به موفقیت برسانند، پیشنهاد 100میلیون دالری را رد کردند. نظر به گفته‌های کویک، آن‌ها هنوز راه‌های دیگری نیز در پیش دارند.

آقای کویک به 400نفر عضو فعال تیم خود گفت: «هنوز کمتر از یک‌درصد کار را انجام داده‌ایم.»

او گفت: «کاروسیل باید روش زندگی را خلق کند که تا 5 یا 10سال آینده کالاهای دسته‌دوم نخستین انتخاب افراد باشد و این برای ما حس خوبی خواهد بود. با این کار شما زمین را نجات می‌دهید، پول‌تان را پس‌انداز می‌کنید و پول خوبی هم به‌دست می‌آورید. با پول‌های به‌دست آمده بروید و فرصت کاری برای دیگران خلق کنید. با این کار برنده می‌شویم، برنده می‌شویم و تمام جهان برنده خواهد شد.»

نویسنده: کارن گیلچریست

منبع: سی.ان.بی.سی

ترجمه: حبیب بهزاد

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت