حمدالله محب: تا زمانی ‌که پاکستان دست از حمایت طالبان برندارد، مذاکرات صلح نتیجه نمی‌دهد

راه مدنیت: حمدالله محب، مشاور شورای امنیت ملی کشور که امروز در یک نشست خبری صحبت می‌کرد؛ از طالبان خواست که روابط خود با شبکه‌های استخباراتی بیرونی را قطع کرده و به یک آتش‌بس یک‌ماهه تن دهند. پیش از این نیز حکومت افغانستان از طالبان درخواست آتش‌بس کرده بود، اما این گروه به خواست حکومت جواب منفی داده بودند.

گروه طالبان در پیوند به خواست مشاور شورای امنیت ملی تاهنوز واکنشی نشان نداده‌ است.

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، این مطلب را امروز سه‌شنبه (7عقرب) در یک نشست خبری بیان کرد.

آقای محب در این کنفرانس خبری اعلام کرد: حکومت خواهان قطع رابطه طالبان با کشورهای دیگر و شبکه‌های استخباراتی بیرونی است. گروه طالبان از سوی سازمان استخباراتی پاکستان حمایت می‌شود و شماری از کشورهای دیگر نیز از طالبان به سود خود استفاده می‌کنند.

آقای محب گفت: طالبان باید این رابطه را واضح نمایند و یک آتش‌بس یک‌ماهه را بپذیرند که فهمیده شود از خونریزی و کشتار مردم دست برمی‌دارند. مشاور امنیت ملی افزود: تا زمانی ‌که پاکستان دست از حمایت طالبان برندارد، مذاکرات صلح نتیجه نمی‌دهد؛ زیرا صلح باید دوام‌دار و باثبات باشد.

در همین حال عمران خان، نخست وزیر پاکستان گفته است: تا تمام طرف‌های درگیر در افغانستان گام‌های عملی برای کاهش میزان خشونت برندارند؛ روند گفتگوهای صلح با مشکل رو‌به‌رو خواهد بود.

دفتر نخست‌وزیری پاکستان با نشر خبرنامه‌یی افزوده است: عمران خان در دیدار با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گفت که پاکستان مجددا حمایت دوامدار و صمیمانه خود را از روند صلح افغانستان اعلام می‌کند.

اما حکومت افغانستان همواره گفته است که سازمان استخباراتی پاکستان از طالبان در افغانستان حمایت مالی و نظامی کرده و از آن‌ها به سود خودشان استفاده می‌کنند.

آقای خلیلزاد در روزهای گذشته از کابل دیدار و با مقام‌های ارشد دولت و رهبران سیاسی گفتگو کرد و بعد از آن به اسلام آباد رفت. نخست‌وزیر پاکستان همچنین خاطرنشان کرده که باید از روایت‌های منفی و تلاش برای تضعیف پیشرفت‌های انجام شده، خوداری شود.

در این خبرنامه آمده است که پاکستان به عنوان دوست صمیمی، حاضر است تا تمام اقدام‌های لازم را درحد توانش انجام دهد، زیرا ثبات در افغانستان و منطقه خواست پاکستان نیز است.

حالا چشم حکومت افغانستان، سیاسیون و کشورهای منطقه و امریکا به نشست صلح چین مانده است؛ آیا این نشست نتیجه خواهد داد یا یک‌بار دیگر گفتگوهای صلح با شکست رو‌به‌رو خواهد شد؟

درباره نویسنده

Avatar

همکار روزنامه