کمیسیون انتخابات: آرای بایومتریکی یک میلیون و 932 هزارو 673 است

راه مدنیت: رحیمه ظریفی عضو کمیسیون انتخابات که امروز چهارشنبه ( اول عقرب) در کنفرانس خبری صحبت می‌کرد گفت: پروسس نتایج در هردو مرکز (مرکز ملی جمع‌بندی نتایج فزیکی و مرکز بررسی نتایج دیجیتلی) پایان یافته است.

خانم ظریفی گفت: اطلاعات بایومتریکی تمام دستگاه‌ها جهت تصفیه و تجزیه به سرور انتقال گردیده است. بر این اساس قرار است میزان اشتراک‌کنندگان انتخابات ریاست‌جمهوری از آمارهای اعلان‌شده نیز کم‌تر باشد.

مسوولان می‌گویند: در صورتی که آرای غیر بایومتریک از آرای بایومتریک شده جدا شود؛ میزان رای واقعی بسیار پایین خواهد بود. نزدیک به نه‌میلیون شهروند برای انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت نام کرده بودند که نزدیک به دومیلیون آن‌ها در انتخابات اشتراک کرده‌اند.

همچنین خانم ظریفی گفت: کار روی کارت‌های حافظه و دستگاه‌های مفقودشده، مقایسه معلومات هر دو مرکز، زمان اعلان نتایج ابتدایی، اعلان نتایج تحقیق هیات در مورد شکستن مُهر و لاک  و بازشماری آرا در ولایات  جریان دارد.

این کمیسیون روز سه‌شنبه (۳۰ میزان) بعد از یک نشست خبری از رسانه‌ها خواست که به محل سرور مرکزی بروند. در حضور آنان مهر و موم مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات باز و کار این مرکز دوباره از سر گرفته شد.

اعضای کمیسیون انتخابات شکسته شدن قفل درٍ دهلیز مرکز اطلاعات را تایید و گفتند که این قفل توسط نیروهای ویژه پولیس نه، بل توسط یکی از اعضای دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان شکسته شده، تا دو سرباز ویژه پولیس که در مقابل این مرکز مشغول نگهبانی بودند، از سرما به داخل دهلیز پناه ببرند.

تیم ثبات و همگرایی گفته است که شکستانده شدن قفل این مرکز باعث شک و بی‌اعتمادی در کار کمیسیون انتخابات شده‌است. این تیم روز گذشته مانع بازشدن این مرکز شد؛ ولی بعد با بازشدن مرکز موافقت کرد، محمدیونس نواندیش، از ناظران تیم ثبات و همگرایی می‌گوید: یک هیات با حضور نماینده آن‌ها وسایل این مرکز را بررسی حقوقی و تخنیکی می‌کند.

مسوولان زمان دقیق اعلان نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری را نگفته‌اند و معلوم نیست که این کمیسیون، نتایج ابتدایی را چه وقت اعلان خواهد کرد. قرار بود نتایج ابتدایی در 27ماه میزان اعلان شود.