سومین نشست بین‌الافغانی در چین برگزار خواهد شد

راه مدنیت: پس از روسیه و برخی دیگر از کشورهای منطقه، حالا چین تلاش دارد که میزبان نشست سران طالبان در این کشور باشد. طالبان از دو سال به این‌سو تلاش دارند که از راه گفتگو بازی بهتری را در افغانستان انجام دهند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان خبر داده است که ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی این گروه به همراه یک هیات عالی‌رتبه در نشست بین‌الافغانی چین شرکت خواهد کرد. قرار است این نشست در ادامۀ نشست‌های بین‌الافغانی میان طالبان و سیاست‌مداران افغانستان در مسکو و دوحه، برگزار شود.

گفته شده نشست بین‌الافغانی چین قرار است روزهای ۲۸-۲۹اکتبر در بیجینگ برگزار شود. پیش از این چندین نشست در مسکو و دوحه برگزار شده بود که نتیجه ملموسی نداشته است.

در این نشست از چهره‌های سیاسی و حکومت نیز دعوت شده؛ حکومت افغانستان تاکنون فهرست هیاتی را که به این نشست می‌فرستد، اعلان نکرده است.

منابعی در شورای امنیت ملی می‌گویند: حکومت فهرستی ۱۵نفره برای شرکت در مذاکرات بین‌الافغانی چین آماده کرده است، اما تاهنوز این فهرست نهایی نیست.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توییتی تأکید کرده که در این نشست، مانند نشست‌های بین‌الافغانی قبلی، افراد به‌صورت مستقل شرکت می‌کنند.

سران طالبان و امریکا و در آستانه امضای توافق‌نامه صلح بودند که حمله طالبان در شش درک کابل، منجر به کشته شدن ۱۲نفر به شمول یک سرباز امریکایی شد. بعد از این حمله، دونالد ترمپ، مذاکره با طالبان را متوقف و اعلام کرد: مذاکره با طالبان لغو شده است.

پیش از این شیرمحمد عباس استانکزی، یکی از سران مذاکره‌کننده طالبان در کشور قطر از دونالد ترمپ، رییس‌جمهور امریکا خواست که گفتگوهای صلح را دوباره از سر گیرد. چیزی که امریکا تاهنوز رسما دربارۀ ۀ آن اظهار نظری نکرده اما گفته می‌شود آقای خلیلزاد دوباره تلاش‌هایی را آغاز کرده است.

پیش از این رییس‌جمهور غنی گفته بود: حکومت جدید گفتگوهای صلح با طالبان را که به مالکیت خود افغان‌ها باشد؛ پیش خواهد برد.

رویا حسینی