مسوولان کمیسیون انتخابات: انترنت ما ضعیف است!

راه مدنیت: مسوولان در کمیسیون انتخابات از عدم کارکرد درست سرور و ضعیف بودن انترنت این کمیسیون خبر داده و گفته‌اند: تلاش‌ها برای بلند بردن سرعت انترنت و معیاری‌سازی سرور جریان دارد.

از سوی دیگر از ده روز پیش به این‌سو کمیسیون انتخابات بخش ارایه خدمات سرور این نهاد را به خبرنگاران نشان نمی‌دهد و به خبرنگاران گفته‌اند که سرور کمیسیون انتخابات، همانند دیگر سرورهاست.

تاکنون خبرنگاران اجازه نیافته‌اند تا از بانک اطلاعاتی کمیسیون انتخابات دیدار کنند. شماری از نهادهای ناظر نیز از این کارکرد کمیسیون انتخابات انتقاد کرده و می‌گویند: کمیسیون انتخابات باید تمام اطلاعات را با خبرنگاران انتخاباتی شریک نماید و پنهان‌کاری می‌تواند برای این کمیسیون و سرنوشت انتخابات تاثیر منفی داشته باشد.

از سوی دیگر کمیسیون انتخابات گفته است که شماری از دستگاه‌های بایومتریک در کابل و برخی ولایات دیگر ناپدید هستند.

مولانا محمد عبدالله یکی از کمیشنران کمیسیون انتخابات بیان داشت که شماری از دستگاه‌های بایومتریک در کابل و برخی از ولایات دیگر ناپدید شده‌اند.

آقای مولانا به خبرنگاران گفت: تنها در کابل شش تا هفت دستگاه بایومتریک ناپدید شده است.

آقای عبدالله افزود در کابل، افراد زورمند کارت‌های حافظه ۲۲دستگاه بایومتریک را بیرون کرده و با خود برده‌اند. وی گفت: طبق قانون و طرزالعمل‌های کمیسیون انتخابات با این افراد برخورد قانونی صورت گرفته و آرایی که از این محلات است در قرنطینه قرار دارند و در مورد آن تصمیم گرفته خواهد شد.

پیش از این نیز کمیسیون انتخابات گفته بود که تنها آرای بایومتریک‌شده نزد این کمیسیون اعتبار دارد و آرای بدون بایومتریک باطل است.

مسوولان در این نهاد گفتند فورم‌های نتایج و وسایل بایومتریک از تمام ولایت‌ها به کابل رسیده است. این کمیسیون امروز یک‌شنبه (۱۴میزان) در یک خبرنامه گفته است: فورم‌های نتایج و وسایل بایومتریک از ۳۴ولایت کشور به شکل مصون به دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات رسیده است.

کمیسیون انتخابات افزوده است: این مواد شامل خریطه‌های محافظتی و وسایل بایومتریک بوده که در حضور ناظران و  شاهدان ملی و بین‌المللی باز و جهت پروسس به مرکز ملی ثبت معلومات فرستاده می‌شود و نیز فورم‌های نتایج هشت ولایت به مرکز ملی ثبت معلومات فرستاده شده؛ که از این میان در حدود ۶هزار از این فورم‌ها بعد از سلسله مراحلی هم‌چون اسکن و تصفیه، آماده‌ درج در سیستم است.

بر اساس تقویم اعلام شده از سوی کمیسیون انتخابات، قرار است نتایج ابتدایی انتخابات ریاست‌جمهوری در ۲۷میزان و نتایج نهایی در ۱۶عقرب اعلان شود.

بسم‌الله نادری