سناتوران: در تخار از استراتژی‌های جدید جنگی استفاده شود

راه مدنیت: ولایت تخار در شمال کشور از یک‌ماه پیش به این‌سو، با تهدید شدید جنگجویان گروه طالبان روبروست. شماری از سناتوران و باشندگان شهر تالقان مرکز این ولایت، هشدار می‌دهند که اگر به این ولایت نیروهای کمکی فرستاده نشود؛ این ولایت به دست طالبان سقوط خواهد کرد.

سناتورعرفان، نماینده انتصابی مردم ولایت تخار در مشرانوجرگه می‌گوید: از تاریخ دوم ماه میزان تا امروز در چندین ولسوالی و اطراف شهر تالقان، جنگ میان نیروهای امنیتی افغانستان و جنگجویان طالبان ادامه دارد و تروریستان خود را تا چندصد متری مرکز ولایت رسانده‌اند.

او گفت: جاده‌های چندین ولسوالی با مرکز ولایت تخار به‌دلیل جنگ به روی کاروان‌های مسافرتی بسته است و شش ولسوالی ماورای کوکچه با تهدید جدی مواجه شده‌اند.

سناتور عرفان افزود: نیروهای امنیتی باید با یک استراتژی جنگی جدید تروریستان را هدف قرار دهند؛ همان‌طوری که تروریستان در ولایت کندز سرکوب شدند. او هشدار داد که اگر نیروهای کمکی به این ولایت به‌خصوص مرکز تخار فرستاده نشوند احتمال سقوط شهر تالقان به‌دست طالبان می‌رود.

این نگرانی سناتوران در حالی بیان می‌شود که روز گذشته قرار بود داکتر ضیا، معاون وزارت دفاع با معاون وزارت امور داخله برای مدیریت جنگ ولایت تخار به این ولایت برود. نهادهای امنیتی گفته‌اند که به تروریستان اجازه نخواهند داد تا یک فاجعه انسانی را در ولایت تخار ایجاد کنند.

شماری از باشندگان شهر تالقان و خبرنگاران محلی می‌گویند: جنگجویان طالب از نیمه‌های شب گذشته حملات‌شان را به هدف تصرف شهر تالقان، مرکز تخار آغاز کرده‌اند و درگیری‌ها هنوز در حومۀ شهر ادامه دارد. آن‌ها گفتند: تروریستان در قریه‌های اطراف شهر تالقان جابه‌جا شدند و برای حمله به شهر آماده می‌شوند.

وزارت دفاع ملی پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام کرد که عملیات‌های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، بیشتر از گذشته شدت می‌یابد.

اسدالله خالد، سرپرست این وزارت روز یکشنبه ۲۹ سپتمبر (۷ میزان) هنگام قدردانی از نیروهای امنیتی برای تامین امنیت برگزاری انتخابات گفت: عملیات‌ نظامیان افغانستان تنها برای انتخابات نبود و متوقف نخواهد شد.

او افزود: نیروهای ما مصروف تامین امنیت انتخابات شد و طبیعی است که سکتگی‌ها در عملیات‌های تهاجمی به وجود می‌آید، بعد از ختم پروسه انتخابات به‌خاطر پاک‌سازی مناطق، برای این‌که مردم در فضای آرام زندگی کنند، عملیات‌های ما بیشتر، وسیع‌تر و شدیدتر خواهد شد.

گزارش‌ها می‌رساند که مرکز ولسوالی‌های خواجه‌غار، چاه آب و بهارک در روز برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری به دست طالبان افتاده است. طالبان پس از تصرف ولسوالی بهارک در ۱۵ کیلومتری شهر تالقان، پیشروی به سوی شهر را آغاز کردند، اما نیروهای کماندو شب گذشته جلو حمله‌های طالبان به مرکز تخار را گرفتند.

محمداعظم افضلی، منشی شورای ولایتی تخار می‌گوید: ولسوالی‌های چاه آب، خواجه‌غار و بهارک به دست طالبان افتاده و صدها خانواده نیز آواره شده‌اند. نهادهای امنیتی افغانستان تاهنوز در این مورد چیزی به رسانه‌ها نگفته‌اند.

منیر عزیزی، سرپرست شفاخانۀ ولایتی تخار می‌گوید، از روز برگزاری انتخابات تاکنون، ۳۲ کشته و ۳۷ زخمی به این شفاخانه منتقل شده‌اند. با تشدید درگیری‌ها در تخار فعالیت شبکه‌های مخابراتی قطع شده و طالبان دو پایه برق وارداتی تاجیکستان به تخار را نیز در ولایت کندز منهدم کرده‌اند و اجازۀ وصل دوبارۀ برق را نمی‌دهند.

محمدعلم ایزدیار، معاون مجلس سنا نیز از ادامه درگیری‌ها در ولایات تخار و بغلان ابراز نگرانی کرده گفت: نیروهای امنیتی و دفاعی باید برای بهبود وضعیت امنیتی به‌خصوص ولایات بغلان و تخار برنامه‌های جدی داشته باشند تا از یک فاجعه امنیتی و انسانی در شمال کشور جلوگیری شود.

تخار ازجملهٔ ولایات زراعتی و سرسبز بوده، در حدود ۴۰۰ کیلومتری کابل واقع است و از جملهٔ ولایات درجه دوم محسوب می‌شود. به طرف شمال‌شرق تخار، ولایت بدخشان، به طرف غرب آن ولایت کندز، به طرف جنوب آن ولایت بغلان و به طرف شمال آن تاجکستان موقعیت دارد.

بسم‌الله نادری

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • سربازان روحیه نه دارد این سربازان وافسران به هدفهای خاص شامل نهادهای نطامی شده اند به این سربازان محلی گفته شده که پول به دست بیاورید ویاهم حریفان خویش را نابود کنید دفاع کرده نه می توانند زیرا روحیه وطن دوستی نه دارد اګر امریکا نه باشد این سربازان کرای یک روز هم تاب مقاومت را نه دارد