تیم ملی نوجوانان فوتبال تاجیکستان با شکست تیم ملی نوجوانان افغانستان قهرمان شد

راه مدنیت: تیم ملی فوتبال زیر ۱۶ سال افغانستان در آخرین دیدارش در بازی‌های قهرمانی مرکز آسیا، در برابر تاجیکستان یک بر صفر شکست خورد و تیم نوجوانان تاجیکستان با 13 امتیاز به مقام قهرمانی این بازی ها رسید. احمد زکریا حسین، مهاجم تیم ملی نوجوانان افغانستان به عنوان بهترین گلزن این مسابقات شناخته شد و جایزه با ارزش ترین بازیکن هم به مهاجم تیم ملی تاجیکستان محمدووریس سعیدالیف رسید.

تیم فوتبال نوجوانان زیر 16 سال افغانستان پیش از این تیم قدرت‌مند ایران را با نتیجه یک بر صفر شکست داده و به بازی نهایی راه پیداکردند. ذکریا حسینی، در دیدار تیم افغانستان و ایران، زننده تک گل این مسابقه بود. او تاکنون توانسته که در سه دیدار سه گل به نام خود ثبت کند.

ایران که مدعی قهرمانی این پیکارها بود با سه پیروزی در برابر تیم های ترکمنستان، ازبکستان و قرقیزستان و دو شکست در برابر تیم های افغانستان و تاجیکستان و با کسب 9 امتیاز و عنوان سومی به کار خود پایان داد. در این بازی ها جایزه تیم منصفانه به تیم قرقیزستان رسید. تیم ترکمنستان جایزه ویژه دریافت کرد.

مسوولان در فدراسیون فوتبال ایران در پایان این بازی گفته اند که شکست تیم ملی نوجوانان ایران در برابر تیم های افغانستان و هم چنین تیم ملی تاجیکستان آنهم با سه گل یک زنگ خطر جدی برای فوتبال ایران بود که دیگر نمی توان هیچ حریفی را دست کم گرفت و از همه مهمتر شرایط به گونه ای شده که حتی صعود به جام ملت ها هم نباید کار آسانی تصور شود.

افغانستان با چهار گل زده و دو گل خورده با کسب هفت امتیاز در ردیف دوم قراردارد. سه گل افغانستان را ذکریا حسینی زده و یک گل را نیز رامین امیری وارد دروازه قرقیزستان کرده است. براساس اعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا ایران با کسب شش امتیاز اکنون در جایگاه سوم قرار گرفته است.

بر اساس نتایج دیدارهای روز پایانی تاجیکستان یک – افغانستان صفر، ازبکستان 4 – ترکمنستان صفر و ایران 5 – قرقیزستان صفر به کار خود پایان داد. افغانستان در این رقابت‌ها بهترین نمایش را از خودشان نشان دادند وشماری از آگاهان فوتبال می‌گویند: آینده این بازیکنان افغانستان در میدان سبز عالی خواهد بود.

 نائب قهرمانی

افغانستان پیش از این در فینال قهرمانی فوتسال زیر ۲۰ سال آسیا با نتیجه سه بر یک به تیم جاپان باخت و نایب قهرمان آسیا در سال ۲۰۱۹ شد. این مسابقات در شهر تبریز ایران برگزار شد. تیم فوتسال ایران نیز با شکست اندونزی به مقام سوم این مسابقات دست یافت. قبل از این محمد اشرف غنی در تماس تلفنی به مربی تیم ملی گفته بود او شخصا از تیم فوتسال افغانستان استقبال خواهد کرد.

در سال‌های اخیر فوتسال افغانستان با رشد چشمگیر همراه بوده است. در کابل، پایتخت افغانستان بیش از ۲۵۰ سالن فوتسال و فوتبال فعالیت دارند.