وزیر مهاجرین: برای رسیدگی به بیجاشدگان دو میلیارد و ۱۷۰میلیون افغانی نیاز است

وزیر امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در نشستی خبری گفت که برای رسیدگی به بیجاشدگان داخلی دو میلیارد و یکصد وهفتاد میلیون افغانی نیاز می‌باشند.

سید حسین عالمی بلخی افزود: این مبلغ در بخش‌های تاسیسات تخریب‌شده، احیای خدمات عامه، بسته‌های کرامیه برای شهدا و مجروحان و خریداری بسته‌های مواد غذای برای بیجاشدگان تخصص داده می‌شود.

او خاطرنشان ساخت که برای ۴۶هزار خانوادۀ بیجاشده داخلی در ولایات مختلف کمک رسیده است.

وی با ابراز تاسف از افزایش بیجاشدگان داخلی گفت که در مجموع  در دو ماه اخیر بیشتر از ۹۵هزار خانوادۀ بیجا شده درخواست کمک کرده‌اند که به اساس سروی صورت گرفته، تعدادی از آنان واجد شرایط مساعدت نبودند.

به گفته او، بیجاشدگان در دو ماه اخیر مربوط ولایات کندز، فراه، ارزگان، هلمند، ننگرهار، فاریاب، غزنی، سرپل، پکتیا، بغلان و بادغیس می‌شوند.

وی افزود که افزون بر ۲۳هزار و ۷۰۰خانواده‌یی که به ولایات امن و ولسوالی‏‌های همان ولایت بیجا شده بودند، دوباره به جاهای اصلی‌شان بازگشت نموده‌اند.

آقای بلخی می‌افزاید که جنگ عامل اصلی بیجاشدگان است که با شدت جنگ شمار آنان نیز افزایش می‌کنند.

محمد اسلم سیاس؛ سرپرست وزارت دولت در امور حوادث نیز که در این کنفرانس اشتراک داشت گفت: بیش‌ترین بیجاشدگان مربوط ولایات کندز، هلمند و ارزگان می‌شوند.

فوزیه احسانی؛ معین مالی و اداری وزارت ترانسپورت گفت که به اساس تفاهم‌‎نامه‌یی که بین وزارت ترانسپورت، مهاجرین و اداره ملی مبارزه با حوادث صورت گرفته ۲۰درصد تخفیف برای هر نفر و همچنان افراد زیر سن ۷ سال به صورت رایگان به جاهای اصلی‌شان انتقال داده می‌شود که از هفتۀ گذشته کار انتقال‌شان آغاز شده است.

به گفته وی، وزارت ترانسپورت در سه ولایت با بیجاشدگان همکاری داشته که از مزار تا کندز ۱۵۰ عراده، از تخار به کندز ۴۵۰ و از کابل به کندز ۴۷ عراده موتر را در اختیار بیجاشدگان قرار داده است.

رضا موسوی/ راه مدنیت