در نظرسنجی خانۀ آزادی: در انتخابات بعد، ۶۴درصد مردم به نمایندگان فعلی رای نمی‌دهند

خانه آزادی افغانستان در یک نظرسنجی که به تازگی منتشر کرد گفته است که ۶۴درصد مردم از کارکرد نمایندگان فعلی در پارلمان کشور ناراضی هستند و در انتخابات بعد رای نخواهند داد. ۱۴ درصد دیگر اما به نمایندگان فعلی رای خواهند داد.

این نظرسنجی در ۳۴ ولایت با ۷۳۶۷ تن مصاحبه شده که ۱۶٫۲ درصد در کابل و مابقی در ولایت‌ها صورت گرفته است و تناسب جنسیتی ۷۱ درصد مردان و ۲۹ درصد دیگر زنان تشکیل داده‌اند.

خانه آزادی می‌گوید بیشتر کسانی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، بین سنین ۱۸-۲۷ سال بودند که اکثرشان تحصیل‌کردگان هستند.

روح‌الله رضوانی، پژوهشگر ارشد خانه آزادی روز سه‌شنبه در نشستی خبری این نظرسنجی را ارایه کرد و گفت که ۷۰ درصد پاسخ‌دهندگان معتقدند که نمایندگان مجلس به وظایف خود خوب عمل نکرده‌اند.

آقای رضوانی افزود که ۳۷درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که نمایندگان مجلس در افزایش فساد نقش مستقیم داشته‌اند. تنها ۸درصد شرکت‌کنندگان از عملکرد نمایندگان در روند مبارزه با فساد ابراز رضایت کرده‌اند.

به گفتۀ وی و به نقل از نظرسنجی، ۴۶درصد پاسخ‌دهندگان نیز گفته‌اند که نمایندگان آداب و نزاکت‌های اجتماعی را رعایت نمی‌کنند.

بیش از ۲۷درصد پاسخ‌دهندگان به خانه آزادی گفته‌اند که نمایندگان منافع شخصی را بر منافع ملی ترجیح داده‌اند و ۱۹ دیگر گفته‌اند که منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح داده‌اند. بر اساس این نظرسنجی نمایندگان ابتدا منافع قومی، بعد سیاسی حزبی و در مرحله آخر منافع ملی را مد نظر می‌گیرند.

۱۱درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که نمایندگان پی‌گیری حل مشکل‌های ملی بوده‌اند، اما ۴۷ درصد دیگر گفته‌اند که نمایندگان به دنبال منافع شخصی خود بوده‌اند.

در نظرسنجی همچنین ذکر شده که ۲۲ درصد پاسخ‌دهندگان از نمایندگان ولایت‌شان اظهار رضایت کرده‌اند. ۶۷درصد دیگر گفته‌اند که نمایندگان‌شان در زمان‌های رخصتی به ولایت‌شان سفر نمی‌کنند.

۸۳درصد از افرادی که در نظرسنجی شرکت کرده‌اند، گفته‌اند که حضور نمایندگان در ولایت‌ها نیز به دلیل حل مشکل‌های مردم نبوده و بیشتر برای رسیدگی به مسایل شخصی‌شان بوده ‌است.

بیش از ۸۸درصد پاسخ‌دهندگان نیز گفته‌اند که نمایندگان حضور منظمی در مجلس نداشته‌اند.

گفتنی است که پیش از این نیز بارها به نمایندگان مجلس اتهام‌های گوناگونی، از رشوت گرفته تا معامله بر سر تعیین وزیران زده شده بود.

همچنین گفته شده بود که برخی از این نمایندگان در غصب زمین، قاچاق مواد مخدر و قاچاق سلاح نیز دست دارند.

گاهی نیز اعضای مجلس همدیگر را به فساد اداری، سوء‌استفاده از صلاحیت‌ها، تمویل تروریزم و غصب زمین‌های دولتی متهم کرده بودند. برخی دیگر از نمایندگان نیز معتقدند که عده‌یی از نمایندگان کل نمایندگان مجلس را بدنام می‌کنند.

علی‌رضا احمدی/ راه مدنیت/ کابل