پاکستان؛ بحران در بحران

نیرو‌های امنیتی پاکستان در تلاش برای جلوگیری از تظاهرات بزرگ در پایتخت آن کشور با تقریبا۴۰۰۰ تن از طرفداران اپوزیسیون درگیر شدند. شمار زیادی تا حال بازداشت گردیده‌اند.

روز دوشنبه شماری از طرفداران عمران خان در نزدیکی مقر این سیاستمدار اپوزیسیون بازداشت شدند.

به گزارش صدای آلمان، در درگیری‌های که شب گذشته در یک شاهراه پاکستان رخ داد، به قول بزرگترین شفاخانۀ منطقه، بیشتر از ۲۰ تن زخمی شده‌اند. نیرو‌های امنیتی برای متفرق ساختن مظاهره‌چیان، از روی یک پل بالای آنها گاز اشک‌آور و گلوله‌های رابری شلیک کردند.

عمران خان، سیاستمدار اپوزیسیون و بازیکن پیشین کریکت، می‌خواهد امروز چهارشنبه (۲ نوامبر ۲۰۱۶) صدهاهزار طرفدار خود را به پایتخت ببرد تا علیه حکومت نواز شریف، نخست‌وزیر پاکستان اعتراض کنند. عمران خان نواز شریف را به سواستفاده از مقام‌اش متهم می‌سازد.
شب گذشته تودۀ عظیمی از مخالفان حکومت به سمت پایتخت راه افتاده بودند. از دو روز به این طرف نیرو‌های امنیتی تلاش می‌کنند با روی هم گذاشتن کانتینرها، دیواره‌های سمنتی و توده‌های خاک در مسیر مظاهره‌چیان، مانع رفتن آنها به سوی پایتخت شوند. صدها تن تا حال بازداشت شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل (امنیستی انترنشنل) برخورد پولیس علیه مظاهره‌چیان را یک “توبیخ وحشیانه” خواند و خواستار آزاد ساختن بازداشت‌شدگان شد.

این دومین بار است که عمران خان؛ ستاره پیشین کریکت پاکستان تلاش می‌کند برای دولت مرکزی  دردسر خلق کند. پاکستان در حالی با مشکلات سیاسی اجتماعی درگیر است که مشکلات امنیتی در این کشور نیز نگران‌کننده است و از جهت دیگر مشکلات مرزی که در کشمیر با هند درست کرده نیز در این اواخر وارد فاز تندتری شده و هرازگاهی درگیری‌ها میان مرزبانان دو کشور همسایه افتاق می‌افتد.

روی همرفته اگر حکومت پاکستان موفق به مدیریت اوضاع پیچیده داخلی و مشکلات خارجی نگردد که با کشورهای همسایه‌اش دارد، دامنه بحران به زودی در این کشور گسترش خواهد و یافت خطر بزرگی برای مردم و دولت پاکستان ایجاد خواهد شد.

سالهاست که جدایی‌طلبان بلوچ نیز از سیاست‌های اسلام‌آباد در قبال مناطق قبایلی بلوچ‌نشین به شدت انتقاد دارند و ترور سران بلوچ را کار حکومت پاکستان می‌دانند و در برخی موارد وارد اقدام‌های نظامی علیه حکومت پاکستان می‌شوند.

اگر این عوامل دست به هم داده و سبب گسترش دامنه بحران سیاسی امنیتی در پاکستان گردد، شک نباید کرد که بزرگترین همسایه ما گرفتار دردسرهای خانه برانداز خواهد شد.

پاکستان در طول بیش از نیم قرن حیات سیاسی‌اش به کشورهای همسایه‌اش از جمله افغاستان و هند تروریست صادر کرده و از این اهرم به طور اعظم علیه دو همسایه استفاده کرده است، اما اگر حالا بحران سیاست و امنیت در این کشور شدت گیرد، بدون تردید همین لانه‌های تروریستی که در پاکستان سالهاست میان توده‌ها نفوذ پیدا کرده‌اند به آفت بزرگی علیه پاکستان و علیه امنیت تمام منطقه مبدل خواهد شد. چه بسا اینکه امنیت منطقه تاکنون نیز با موجودیت حکومت مرکزی در پاکستان، از همین منابع افراطی‌سازی داخل خاک پاکستان تهدید شده است.