استفادۀ طالبان از هواپیمای بی‌سرنشین کمره‌دار

طالبان برای انجام حملات تهاجمی‌شان از ماه‌ها به این‌سو از تکنالوژی طیاره‌های بدون سرنشین استفاده کرده‌اند. وزارت دفاع کشور گفته که آن‌ها از این اقدام طالبان از قبل آگاه بوده‌اند.

سخنگوی گروه طالبان استفاده از این تکنالوژی را به خبرگزاری آلمان تایید کرده است. ذبیح‌الله مجاهد فردی که خود را سخنگوی طالبان می‌نامد به خبرگزاری “دی.‌پی.‌ای” گفته که آن‌ها برای ۱۸ ماه از هواپیماهای بدون سرنشین کمره‌دار کوچک برای انجام حملات تهاجمی خود استفاده کرده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله، وی یک روز پس از آنکه این گروه ویدیوی تازه‌یی را از حمله مرگ‌بارشان بالای یک مرکز امنیتی پولیس در ولایت هلمند نشر کرد، این موضوع را تایید نمود. ویدیویی که طالبان از این حمله‌شان نشر کرده‌اند، توسط طیاره‌های کمره‌دار بدون سرنشین “درون” تصویربرداری شده است.

این سخنگوی طالبان گفته که تکنالوژی طیاره‌های بدون سرنشین کمره‌دار “نقش حیاتی” در جنگ این گروه علیه نیروهای امنیتی افغان در شمال، شرق و جنوب افغانستان دارد.

این خبر یک روز پس از آن رسانه‌یی شد که طالبان ویدیوی حمله با بمب بالای فرماندهی پولیس ولسوالی ناوه ولایت هلمند را نشر کردند. حمله‌یی که دو هفته قبل صورت گرفت و باعث کشته شدن احمد شاه سلیم؛ فرمانده پولیس این ولسوالی و چندین پولیس دیگر شد.

وزارت دفاع کشور در این زمینه گفته که از قبل آگاه بوده است که طالبان از طیاره‌های کوچک بدون سرنشین کمره‌دار استفاده می‌کنند.

در اواسط ماه جون وزارت داخله استفاده از این طیاره‌های هدایت‌شونده کوچک را به مقصد تصویربرداری برای رسانه‌ها، به دلیل “نگرانی‌های امنیتی” ممنوع اعلام کرد.

هرچند هنوز هم این نوع طیاره‌های بدون سرنشین در برخی از فروشگاه‌های افغانستان به فروش می‌رسند و در دسترس رسانه‌ها و حتا مردم عادی نیز قرار دارند.

هلمند یکی از ولایت‌های افغانستان است که همواره رویدادهای خشونت‌باری در آن انجام می‌پذیرد. بیشتر ولسوالی‌های این ولایت قسما و یا کاملا توسط شورشیان طالبان کنترول می‌شوند. لشکرگاه مرکز این ولایت از هفته‌ها به این سو زیر حملات گسترده و سنگین طالبان قرار دارد.