سه میلیارد افغانی صرفیۀ پرداخت‌نشدۀ برق است

شرکت برشنا فهرستی از بدهکاران صرفیه برق را دوشنبه ۲۶ میزان افشا کرد.

در این فهرست از ۲۰۹۹ تن در کابل نام گرفته شده است که حدود ۳ میلیارد افغانی از مصارف برق خود بدهکارند.

در این فهرست، شهرک‌های رهایشی، شبکه‌های مخابراتی، مقام‌های ارشد حکومتی، اداره‌های دولتی، شرکت‌های تولیدی  و دفتر ریاست جمهوری شامل می‌باشند.

بر اساس لیست اعلام‌شده، مصرف برق مقبرۀ برهان‌الدین ربانی در ۱۲ دوره «۸۶۱۲۰۲ افغانی»، سید منصور نادری در ۱۵ دوره «۱۳۲۳۸۱ افغانی»، ریاست جمهوری در ۳ دوره «۵۳۱۲۲۴ افغانی»، حاجی الماس زاهد، نمایندۀ مجلس و مشاور رییس‌جمهور در ۱۰ دوره «۱۳۰۷۰۶۷ افغانی»، نجیب‌الله کابلی در ۳ دوره «۸۰۰۹۹۳ افغانی»، عبدالرب الرسول سیاف رهبر جهادی در ۶ دوره «۱۴۸۲۸۶۵ افغانی» و فرزندان استاد سیاف هر کدام عبدالستار، حبیب‌الرحمان و عبدالقادر به ترتیب در چندین دوره «۱۶۸۱۳۵۱ افغانی»، «۹۷۴۸۵۹ افغانی» و «۱۹۷۴۴۹ افغانی» از شرکت برق مقروض‌اند.

در این فهرست، همچنان نام عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس‌جمهور نیز دیده می‌شود. آقای دوستم «۳۴۸۸۰۸۵۱ افغانی»  پول صرفیۀ برق را نپرداخته و آقای دوستم «۱۶۵۹۶۲۹ افغانی» از صرفیه برق مهمان‌خانه‌اش نیز بدهکار است.

شبکه‌های تلویزیونی آیینه، تمدن، دعوت، نورین، ژوندون و شرکت‌های مخابراتی ام.تی.ن، اتصالات و افغان‌بیسیم نیز بدهکارند.

بر اساس فهرست دوم که شرکت برق منتشر افشا کرد، کریم خلیلی، معاون دوم رییس‌جمهور پیشین «۵۳۲۳۴۶۷ افغانی» از صرفیه برق بدهکار است. به این ترتیب آقای حمید لالی حمیدزی و برخی از نزدیکان وی «۱۰۷۸۷۸۳ افغانی» از صرفیه‌های برق به شرکت برق بدهکار هستند.

محب‌الرحمان مومند، رییس برق کابل در نشست خبری که در این خصوص برگزار شده بود گفت که بارها به این بدهکاران هشدار داده شده‌اند، اما آن‌ها با بی‌توجهی کامل از کنار قضیه رد شده‌اند.

آقای مومند می‌گوید، از این رقم، ۹۴۷ میلیون افغانی مربوط خانه‌های رهایشی، ۷۷۳ میلیون مربوط نهادهای تجارتی و ۷۰۰ میلیون مربوط افراد و اشخاص می‌شود.

وحید توحیدی، سخنگوی شرکت برق افغانستان در نشست خبری که به همین خاطر برگزار شده بود می‌گوید که این فهرست با هماهنگی کامل ریاست جمهوری و شورای وزیران ترتیب شده و قرار است این بدهکاران به فرماندهی پولیس و دادستانی کل معرفی شوند.

به گفته مسوولان برشنا تا یک هفتۀ دیگر فهرست بدهکاران ولایتی شرکت برق افغانستان ترتیب و افشا خواهد شد.

 

سید جمال غرجستانی/ راه مدنیت/ کابل