هشدار از رویارویی خطرناک امریکا و روسیه

وزیر خارجۀ آلمان وضعیت کنونی میان دو قدرت بزرگ ایالات متحدۀ امریکا و روسیه را مخاطره‌آمیزتر از زمان جنگ سرد حدس می‌زند. ایشینگر، سفیر پیشین آلمان در ایالات متحدۀ امریکا نیز از تشدید اوضاع هشدار می دهد.

فرانک والتر شتاینمایر، وزیر خارجۀ آلمان فدرال با درنظرداشت کشیدگی‌ها میان روسیه و ایالات متحدۀ امریکا، از عقب‌گشت به عصر رویارویی ابرقدرت‌ها هشدار داد.

شتاینمایر به روزنامۀ آلمانی “بیلد” گفته که «تضادها میان روسیه و امریکا افزایش می‌یابد. بقایای اعتماد متقابل ظاهرن به انتها می‌رسد.»

به گزارش دویچه‌وله، این سیاستمدار آلمانی از حزب سوسیال دموکرات اما افزوده که برابر دانستن وضعیت کنونی با زمان جنگ سرد اشتباه است. او گفت: «عصر کنونی طور دیگری است، خطرناک‌تر است. در گذشته جهان دو قطبی بود، اما مسکو و واشنگتن حدود نهایی خود را می‌شناختند و به آن احترام می‌گذاشتند.»

ولفگنگ ایشینگر، سابق سفیر آلمان در واشنگتن و رییس کنفرانس امنیتی مونشن، نیز از تشدید اوضاع هشدار داد.

ایشینگر به روزنامۀ “بیلد” گفته است که «خطر رویارویی نظامی به طور قابل توجهی وجود دارد. چنین خطری در چندین دهۀ اخیر تا این حد بزرگ نبود. اعتماد میان غرب و شرق هرگز تا حد کنونی کم نبوده است».

ایشینگر افزوده: «مسکو از مبارزات انتخاباتی و دورۀ گذار در واشنگتن استفاده می‌کند تا با ضربات تخریب‌کننده بقایای “پاکس امریکانا” (صلح امریکایی) را نابود سازد.» ایشینگر در همین ماه جون گذشته نیز به خطر یک جنگ با روسیه اشاره کرده بود.

گِرنوت اِرلر، نمایندۀ حکومت آلمان در امور روسیه، با درنظرداشت عملکرد کرملین در سوریه، تعزیرات تازه علیه مسکو را اشتباه می‌خواند. ارلر به گروه رسانه‌یی آلمانی “فونکه” گفته است که پیشنهاد ناربرت روتگن، رییس کمیتۀ روابط خارجی حکومت آلمان مبنی بر وضع تعزیرات جدید اقتصادی علیه روسیه، سودی ندارد.

ارلر در عوض خواستار تلاش‌های بیشتر برای گفتگو با مسکو گردید. او گفته که «تنها گفتگوهای مستقیم می‌تواند بر روسیه اثر بگذارد». ارلر به حکومت واشنگتن نیز مشوره داده که هرچه زودتر راه گفتگو با مسکو را جستجو کند.

با وجود کشیدگی‌ها، ینس استولتنبرگ؛ دبیر کل پیمان نظامی ناتو می‌خواهد در هفته‌های آینده بار دیگر اجلاس شورای ناتو-روسیه را فرا بخواند.

استولتنبرگ به روزنامۀ “بیلد” همچنان گفته که پاسخ ناتو به روسیه دو جانب دارد: نشان دادن قوت و نشان دادن آمادگی برای گفتگو. به گفتۀ وی در یک وضعیت و زمان دشوار مهمتر از همه شفافیت و قابلیت اعتماد است.

شورای ناتو-روسیه در سال روان میلادی تا حال دوبار تشکیل جلسه داده است.