حضور طولانی اردوی فدرال آلمان در افغانستان

وزارت دفاع آلمان از ماموریتی طولانی‌تر در افغانستان نسبت به آنچه تصور می‌شد، خبر داد. وزیر دفاع آلمان گفت که نیروهای کشورش به تنهایی به افغانستان نرفته‌اند و تا بهتر نشدن وضعیت در این کشور، به تنهایی هم بیرون نمی‌شوند.

اورزولا فون دیرلاین، وزیر د فاع آلمان در مصاحبه‌یی با روزنامه گروه رسانه‌یی “فونکه” این کشور گفت که نیروهای کشورش برای ماموریتی طولانی‌تر در افغانستان آمادگی دارند.

دویچه‌وله به نقل از این روزنامه می‌افزاید که آلمان روی استقرار طولانی‌تر نیروهای این کشور در افغانستان حساب می‌کند.

وزیر دفاع آلمان از حزب دموکرات مسیحی “سی. دی. یو”، اضافه کرد که ماموریت نیروهای آلمانی در افغانستان به بهبود وضعیت در این کشور بستگی دارد.

خانم فون دیر لاین موفقیت ماموریت افغانستان را در هماهنگی نیروهای ناتو دانست و گفت آلمان به تنهایی ماموریتی را در این کشور پیش نخواهد برد: «آلمان به تنهایی به افغانستان وارد نشده و تنها هم بیرون نمی شود.»

وزیر دفاع آلمان از “تحولاتی امیدبخش” در افغانستان یادآوری کرد، اما تاکید نمود که هنوز هم “بی‌نظمی” وجود دارد و “نباید در این کشور به ریتمی ماهانه فکر کرد”.

همین چند روز پیش هانس پیتر بارتلز کمیسار نظامی مجلس فدرال آلمان در پی بازدیدش از نیروهای آلمانی در افغانستان به پارلمان یا “بوندستگ” گفت که وضعیت در افغانستان “به صورت چشم‌گیری بدتر” شده است. وی نیز متفاعد است که حضور طولانی مدت نیروهای آلمانی بر هندوکوش نیازی مبرم است.

نیروهای ناتو (پیمان اتلانتیک شمالی) به رهبری امریکا، ماموریت جنگی شان را در پایان سال ۲۰۱۴ رسمن خاتمه یافته اعلام کردند؛ اما وضعیت در پی خروج بخش عمده‌یی از نیروهای جنگی ناتو از افغانستان بدتر شد و بار دیگر نیروهای امریکایی مستقیمن در میدان های جنگ حضور یافتند؛ اما این بار به تنهایی.

دیگر هم‌پیمانان امریکا در حال حاضر با شمار محدودی از سربازان‌شان از “ماموریت حمایت قاطع” ناتو پشتیبانی می کنند که هدفش آموزش، تجهیز و حمایت نیروهای امنیتی افغانستان است تا خودشان بتوانند امنیت کشور را مستقلانه تامین کنند.

در حال حاضر دولت‌های عضو ناتو ۱۲ هزار نیروی نظامی در افغانستان دارند که در این میان ۹۸۰ سرباز از اردوی فدرال آلمان می‌باشند.

در میان سربازان اردوی فدرال شماری مسلمان نیز هستند که وزیر دفاع آلمان نقش آنان را در عملیات های خارجی ارزنده خواند.

اروزولا فون دیرلاین گفت که نیاز است تا مسلمانان بیشتری در اردوی آلمان خدمت کنند: «در ماموریت‌های خارجی‌مان در حال حاضر حدود ۱۷۰ سرباز با پیش زمینه اسلامی داریم که حضورشان بسیار ضروری است». وزیر دفاع آلمان افزود: «آن‌ها با زبان و دانش فرهنگی‌شان زمینه ارتباط ما را با مردم محلی آسان‌تر می سازند.