قربانی جنگ عربستان و ایران نشویم

بمباران یمن توسط عربستان

رقابت‌های منطقه‌یی عربستان و ایران به افغانستان هم کشیده شد. سفارت عربستان سعودی در کابل در یک بیانیه پس از آغاز عملیات نظامی این کشور در یمن، از موشک‌پراکنی حوثی‌های یمن به جانب شهر مکه خبر داده است.

به گزارش بی‌بی‌سی در خبرنامه‌یی که از جانب سفارت این کشور در کابل به زبان‌های عربی و فارسی منتشر شده، گفته شده این سفارت به اطلاع همه شهروندان افغانستان می‌رساند که حملات شبه نظامیان حوثی در یمن به داخل این کشور و مناطق مرزی عربستان منحصر نمانده و آن‌ها اکنون با موشک‌های خود شهر مکه، “نزول‌گاه وحی و قبله مسلمانان” را هم هدف قرار می‌دهند.

حوثی‌ها این ادعا را به شدت تکذیب کرده و گفته‌اند که هدفشان فرودگاه نظامی جده بوده است.

مقامات عربستان دو روز پیش اعلام کردند که یک موشک بالستیک دوربرد را که توسط حکومت حوثی شلیک شده بود، در نزدیکی شهر مکه منهدم کرده‌اند.

وزارت خارجه افغانستان پس از نشر خبرنامۀ سفارت عربستان، موقف رسمی افغانستان را به حمایت از عربستان و قبله مسلمان اعلام کرده، حرکت‌های نظامی حوثی‌ها را تقبیح نموده است. در همین حال شورای ملی افغانستان نیز حمله حوثی‌ها به شهر مکه را تقبیح کرده است.

عربستان سعودی و متحدانش اکنون پس از یک‌سال‌ونیم از آغاز حملات هوایی بر یمن و ناکامی تحرکات نظامی، دست به تبلیغات سیاسی برده می‌خواهد افکار عامه را علیه حوثی‌ها در یمن در سطح کشورهای اسلامی مخدوش سازد.

این در حالی است که جنگ در سوریه اکنون وارد مرحله حساسی شده و موازنه به طور یک‌طرفه به نفع ایران سنگینی می‌کند و در عراق نیز بخش‌های مهمی پایتخت داعش شهر موصل در تصرف نیروهای عراقی درآمده است.

داعش که بزرگترین پروژه ایران‌ستیزی عربستان و برخی از متحدان منطقه‌یی و بین‌المللی‌اش در منطقه محسوب می‌شد حالا در دو جبهه سوریه و عراق در حال نابودی کامل و اضمحلال است، در حالی که پروژه داعش علاوه بر صرف میلیاردها دالر پول نفت که بر عربستان هزینه کرد، مساله اقتدار منطقه‌یی عربستان در برابر رقیب هسته‌یی‌اش یعنی ایران نیز پس از این مورد بحث خواهد بود.

از طرف دیگر حوثی‌ها رژیم مورد حمایت عربستان را در یمن ساقط کرده، اکنون دولت یمن را در اختیار دارد. مضاف بر این، مناطق مرزی عربستان با یمن همه روزه از سوی چریک‌های حوثی مورد تهدیدهای جدی نظامی قرار می‌گیرند. در چندین مورد مرزبانان عربستانی به دست حوثی‌ها کشته شده و در آخرین موارد پایگاه‌های نظامی عربستان هم آماج هدف‌های موشکی از سوی حوثی‌ها قرار گرفته‌اند.

از جانب دیگر، ترکیه به عنوان متحد قابل حساب عربستان در سال قبل با یک خطای سیاسی نظامی در برابر روسیه، شرایط را برای باقی ماندن در کنار عربستان و حمایت از داعش به دست خود خراب کرد تا آنجا که حالا به جای بی‌طرف ماندن در برخی موارد مجبور است با جانب‌داری از استراتیژی روسیه در منطقه علیه داعش دست به ماشه توپ و تفنگ ببرد.

با این وصف عربستان در چندین میدان به عنوان بازنده علیه ایران قرار گرفته و جوسازی تبلیغاتی علیه حوثی‌ها که در واقع علیه ایران است تنها گزینه روی دست خانواده آل سعود باقی مانده است.

در این میان اما افغانستان به عنوان یک کشور کثیرالقومی  با موجودیت دو مذهب شیعه و سنی آسیب‌پذیری زیادی دارد. از جانب دیگر در طول چهار دهه جنگ‌های داخلی که هنوز هم به نحوی ادامه دارد و از مردم  قربانی می‌گیرد، دست عربستان سعودی و ایران تا کتف به خون افغان‌ها آلوده است.

طالبان هنوز هم به عنوان یک جریان تندرو و افراطی از جانب عربستان سعودی و پاکستان حمایت‌های وسیع مالی می‌شود. بحث داعش‌سازی و سربازگیری‌های داعش در افغانستان نیز بی‌ربط به همین دو کشور نیست.

با این وجود، عربستان سعودی به خوبی واقف است که چنین جوسازی در افغانستان موثر بوده و مردم افغانستان هم اعم از دهقان، چوپان تا وزیر و عضو پارلمان همه مجاهدان فی سبیل‌الله هستند. اینجاست که افغانستان نیز امکان دارد مثل سوریه و یمن به میدان جنگ‌های فرقه‌یی مبدل گردد.

تاسف‌بارتر اینکه دستگاه‌های رسمی دیپلوماتیک و پارلمان افغانستان که نماد نمایندگی از مردم افغانستان است، بدون هیچ تحقیقی دست به واکنش‌های احساساتی می‌زنند که خود سبب تشدید احساسات فرقه‌یی در میان مردم می‌شود.

عربستان که با باخت‌های پی هم در سیاست‌های منطقه‌یی در برابر ایران، اکنون حوثی‌ها را به عنوان یک تهدید بزرگ بالفعل در بغل گوش خود می‌داند و از حملات هوایی علیه حوثی‌ها جز کشتار اطفال چیزی دیگر دست‌گیرش نشده است، می‌خواهد بحث را کمی منطقه‌یی بسازد تا اگر موثر افتاد، بتواند از تلۀ دشت گذاشته‌اش نجات یابد، اما این گونه بازی‌ها، کشورهای آسیب‌پذیر مثل افغانستان را طعمۀ آتش فرقه‌گرایی خواهد کرد.

خوب است که حکومت وحدت ملی و سیاسیون ما نیز متوجه این گونه خطرها باشد و فرصت آتش‌افروزی به دست حلقه‌های فرصت‌طلب تندرو در کشور را به دست خود فراهم نسازند.