دیورند، بهانه خوب پاکستان

با رشد دینامیک هند و بدل شدن آن کشور به یکی از قدرت‌های بزرگ جهانی و منطقه‌یی، پاکستان به نیکی دریافته که قدرت گرفتن هند در منطقه به زیان پاکستان تغییر کرده است. هند امروز با سرمایه‌گذاری‌ ۲٫۱ میلیارد دالری در اقتصاد افغانستان نقش مهمی را بازی می‌کند. در حال حاضر در افغانستان بیش از ۴ هزار شهروند هند، که مشمول محافظان و متخصصان است، قرار دارند که در تحقق پروژه‌های مختلف بازسازی افغانستان (تربیه متخصصان افغان، کمک در عرصه‌های معارف، صحت عامه، انرژی و مخابرات) مصروف کار می‌باشند. برعلاوه سفارت این کشور در کابل، چهار قونسلگری هند در هرات، مزار شریف، جلال‌آباد و قندهار گشوده شده و موفقانه فعالیت می‌نمایند.

اما بر عکس روزنامه‌های پاکستانی که مصروف برنامه‌های جنگ روانی علیه افغانستان استند، همه روزه به صورت گسترده در ننگرهار، کنر، لغمان، پخش و نشر می‌شوند. همه روز با توسل به شایعه و دروغ‌پراکنی علیه دولت و مردم افغانستان تبلیغ دارند.

به یاد دارم که یک روز، روزنامه مشرق پاکستان نوشته بود: “طالبان ۵۲ سرباز اردوی افغانستان را به جهنم فرستادند”. ایران هم مراکز علنی تبلیغاتی‌اش را در افغانستان دارد. روز قدس همه ساله در کابل برگزار می‌شود، عکس‌های رهبران مذهبی ایران در گوشه و کنار افغانستان در روزهای خاص به چشم می‌خورد. ایران به خاطر منافع خود در منطقه خیلی زیرکانه تبلیغ می‌کند. گروه‌های نفوذی ایران از آدرس‌های آخوندهای مذهبی گرفته تا سطح رسانه‌های همگانی با افتخار گزارش‌های تصویری، همایش‌ها و مظاهراتی را منتشر می‌سازند.

در میدان رقابتی جنگ همسایه‌ها، جنگ اعلان‌ناشده‌ی پاکستان علیه افغانستان از هیچ کس پوشیده نیست. واکنش‌ها علیه تجاوزهای آشکار و تکراری پاکستان بر مناطق سرحدی در کنر و دیگر نقاط کشور، از طرف ما افغان‌ها بیشتر از آن که نویدبخش باشد، یاس‌آور و دردناک‌اند. افغان‌ها همیش احساساتی در مقابل پاکستان برخورد می‌کنند.

همسایه‌های ما از فضای باز دموکراسی، به هدف نابودی ما آزادانه و بدون مانع سواستفاده می‌کنند. پاکستان و ایران با داشتن شبکه‌های چندلایه و مخفی، کارهای‌شان را زیر نام نهادهای به ظاهر مذهبی، خیریه و فرهنگی و … پوشش می‌دهند.

دیورند، یک ترفند خوب در بازی‌های پاکستان است. در مورد دیورند در خواست‌های پاکستان، شیطنت‌های زیادی وجود دارد، هم برای ایجاد تفرقه میان افغان‌ها و هم برای موجه جلوه دادن موضوع آن کشور در صحنه‌های بین‌المللی، اما افغان‌ها در اکثر موارد احساساتی، غیردیپلوماتیک و ناسنجیده برخورد کرده‌اند. بعضی‌ها در به رسمیت شناختن فوری و یک‌جانبه دیورند خوشبین‌اند، اما نمی‌دانند که تبعات این به رسمیت شناختن چه خواهد بود؟! افغانستان چه چیزها را از دست خواهد داد. هیچ تضمینی وجود ندارد که پاکستان از همین جنگ اعلام‌ناشده، طرح عمیق استراتیژیک و یا بدل کردن افغانستان به صوبه ششم دست بردارد؟!

دیورند جهات پیچیده‌ی حقوقی دارد. از جهت‌گیری‌ها و اظهارات رهبران سیاسی افغانستان می‌توان دریافت که رهبران کنونی ما چندان با خم و پیچ‌های دیورند آشنا نیستند و مقاصد و اهداف پاکستان را به خوبی نمی‌دانند. پاکستان در روزگار کنونی با پیش کشیدن بحث دیورند، می‌خواهد توجیهی برای سیاست مداخله‌گرانه و تجاوزگرانه‌ی خود در برابر افغانستان دست و پا کند و خود را از فشارها و تجرید بین‌المللی نجات دهد و برعکس پشتیبانی افغانستان را در سطح بین‌المللی تضعیف کند.

ما افغان‌ها با درنظر داشت چند امر مهم می‌توانیم بر همسایه‌های خود فایق آییم. باهم متحد شویم و به عنوان شهروند واحد زندگی کنیم. دولت‌مردان ما دیپلوماسی قوی در برابر همسایه‌ها داشته باشند. هم‌بستگی و یک‌صدایی ما در برابر دشمن کاری‌ست که قوی بودن ما را در سطح کشور و منطقه تضمین خواهد کرد.