بازی موش و گربه با طالبان تاکی؟

Afghanistan

ولایت کندز در سال ‌روان، شاهد قوی‌ترین حملات طالبان بود. این ولایت که بیشتر از یک سال است در قبض حکومت و طالبان قرار دارد، زخمی بر پیکر حکومت و ملت شده است. کندز نزدیک به دو ماه قبل، گواهی حملات طالبان به مرکز و ولسوالی‌های مهم این شهر بود. از سال گذشته تاکنون، بارها مقام‌های بلندپایه امنیتی نیز برای بررسی وضعیت این شهر سفر کردند و تعهد سپردند که هرچه عاجل عملیات‌های بزرگی را برای مهارسازی شورشیان راه‌اندازی خواهند کرد، اما با این وجود که چندین بار از حملات شورشیان می‌گذرد، هیچ‌گونه اقدامی صورت نگرفت.

کندز به‌‌حیث نقطه سوق‌الجیشی شورشیان در شمال محسوب می‌شود که از این ولایت عملیات‌شان را راه‌اندازی و طرح می‌کنند. حضور شورشیان دراین ولایت وضعیت اقتصادی در این شهر و ولایت‌های همجوار آن را به چالش کشیده است.

کندز به دلیل وجود شیرخان بندر، از اهمیت فوق‌العاده‌یی در عواید سالانه اقتصادی کشور برخوردار بود، ولیکن حالا حمل و نقل از این ولایت کاهش چشم‌گیر یافته است.

حکومت باید با راه‌اندازی عملیاتی قوی، لانه‌های شورشیان را نابود کرده و جلو مافیاهای خشخاش را نیز بگیرد. گذشته از آن ‌که این ولایت به لحاظ موقعیت‌ ژیوپلتیکش از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد، به همان اندازه برای مافیاهای کوکنار نیز قابل اهمیت می‌باشد.

جنگ فرسایشی کندز، شمال را به دام خود فرو برده است و تهدید‌های امنیتی از این ناحیه، حتا کشورهای همسایه شمالی را نیز نگران ساخته است. در کنار آن، ادامه جنگ پیامد‌ بسا ناگوار دیگری نیز در پی داشته و مسلح شدن افراد ملکی بار دیگر امنیت شهری و کلی کشور را با خطر مواجه ساخته است.

حالا ملیشه‌های مسلح و افراد ملکی، درحال تبدیل شدن به یک دردسر برای حکومت استند که می‌بایست از تقویت آنان دست برداشت. حکومت برای تقویت صفوف دفاعی امنیتی، دست به حمایت از ملیشه‌های محلی زده است که این برای نظام و امنیت کشور نگران‌کننده شمرده می‌شود.

در نتیجه، ادامه جنگ در کندز نه‌تنها برای امنیت شمال خطرناک است، بل پیامد‌های دیگری نیز دارد که انتظار می‌رود حکومت با جدیت در این راستا گام بردارد و در امر مهارسازی ملیشه‌ها و شورشیان اقدام‌های سریع روی دست گیرد.

شورشیان در مواردی دست به نشر و پخش افکار خود در جامعه زده و برای تحکیم پایگاه‌های خود در این ولایت و گسترش آن به سایر نقاط، کار می‌کنند.

چیزی که شهروندان حالا به آن باور دارند، قدرت و توانایی نیروهای امنیتی و اردوی کشور است. حالا ارتش قدرت‌مند شده و نیروهای خارجی نیز همکاری خوبی با حکومت و بخش امنیتی دارند.

انتظار می‌رود یک عملیات فوق‌العاده مهم و سنجیده‌شده در این ولایت راه‌اندازی شده و جلو گسترش تروریزم و افزایش ناامنی در شمال کشور گرفته شود. طوری که دیده می‌شود با آن‌که حکومت و ارتش کشور در نبرد‌های شمال دست بالایی دارند، اما این دلیلی برای جدی نگرفتن حکومت نمی‌شود.

قرار است که در نشست امروز بروکسل بار دیگر جامعۀ جهانی حمایت خود را از افغانستان اعلام دارند، اما در عین زمانی که این نشست برگزار می‌گردد، شورشیان هم بیکار ننشستند و با تحرک‌هایی در هلمند و  کندز افکار عمومی را پریشان ساختند و اتوریتۀ امنیتی و  دفاعی کشور را زیر سوال بردند.