رییس‌جمهور پیشین افغانستان، سخنگوی امروز طالبان!

سخنان اخیر آقای کرزی، رییس‌جمهور پیشین، این‌روز‌ها سروصداهای زیادی را در رسانه‌ها برپا کرده است. آقای کرزی در مصاحبۀ اخیر خود با بی‌بی‌سی گفته است که: « طالبان یک نیروی افغانی هستند و حق دارند که مناطق مختلف افغانستان را تصرف کنند و سربازان چه حقی دارند؟»

بدون این‌که خبرنگار بی‌بی‌سی‌ او را به چالش بکشد و بحث نهادی به‌نام دولت را مطرح کند که بر حسب رای مردم شکل گرفته است و زیرمجموعۀ آن که نیروهای امنیتی را نیز شامل می‌شود، حق دارند از سرزمین خود دفاع کنند.

شاید بی‌بی‌سی بی‌طرفانه عمل نمی‌کند و در مواردی هم طرف‌دارانه برخورد می‌کند، اما باید اشاره کرد که نظام سیاسی کنونی بر اساس رای مردم است و این‌که سربازان ما از امنیت کشور خود دفاع می‌کنند حق قانونی دارند؛ زیرا این خواست مردم افغانستان است.

آقای کرزی در مواردی از موضع طالبان حرف زده است و این سخن تازۀ وی نیست؛ بل این بزرگوار در چندسال حکومت‌داری خود سبب تقویت و زنده شدن مجدد طالبان شد.

حامد کرزی نخست با محافظان امریکایی محافظت می‌شد و با حمایت غربی‌ها و رای مردم افغانستان به ریاست جمهوری رسید، اما وی بعدها به حمایت طالبان پرداخت.

براساس گزارش‌ها، حدود پنج‌هزار طالب در زمان حکومت وی از زندان‌های کشور آزاد شدند. آقای کرزی با فرمان خود انتحاری‌ها را رها و به‌جای محاکمه، به آنان حتا پول نقد «تحفه» می‌داد.

این‌که آقای کرزی حالا این‌گونه سخن می‌گوید، یک امر عادی است. در زمان وی طالبان بهحیث «برادران ناراضی» یاد می‌شد و حالا دیده می‌شود این خود کرزی بود که برای رسیدن به صلح هیچ‌گونه تلاشی نکرد.

در حکومت کرزی عملیات شبانه و استفاده از سلاح‌های ثقیله در جنگ‌ها ممنوع شد و فرماندهان جنگی و ضد تفکر طالبانی نیز برکنار گردیدند.

آقای کرزی از خود در میان قشر بی‌سواد جامعه نام نسبتن نیکی دارد و این گونه موضع‌گیری‌های ایشان، وجه سیاسی وی را از بین خواهد برد.

گفته می‌شود آقای کرزی در سال‌های نخست حکومت خود از این‌که برای طالبان در نظام سیاسی جدید نقش داده نشده، ناراحت بود و همواره تاکید بر مذاکره داشت.

تا سال ‌۲۰۰۴ طالبان تضعیف شده بودند و هیچ‌‌گونه تحرکاتی از خود نشان نمی‌دادند، اما بعد از آن تقویت شدند. حکومت آقای کرزی به راحتی توان آن را داشت که جلو رشد یک‌بارۀ طالبان را بگیرد و آنان را سرکوب کند، ولی هرگز میکانیزمی برای تضعیف طالبان طرح نکرد و حتا انگیزۀ آن را نیز نداشت.

درحال حاضر تعدادی از فرماندهان جنگ طالبان کسانی‌اند که آقای کرزی از زندان‌ها رها ساخت و این جفای بزرگی بود که وی به حق مردم و سرزمین افغانستان انجام داده است.

آقای کرزی به سی میلیون شهروند این کشور ظلم کرده است؛ زیرا کسانی را رشد داد که سبب کشتار مردم بی‌گناه افغانستان می‌شوند. حالا آقای کرزی چهرۀ سخن‌گوی طالبان را به خود گرفته است و در هر برنامه به حمایت از این گروه سخن می‌راند.

این‌گونه موضع‌گیری‌ها برای کسی که دو بار با رای مردم انتخاب شد، قابل توجیه و توقع نیست. آقای کرزی باید برای حمایت از نظام و آوردن صلح در کشور تلاش ورزد و به ‌حیث رییس‌جمهور بازنشسته‌ در حمایت از نظام سیاسی و جلب کمک‌ها و ایجاد روابط با کشورهای جهانی کار کند. انتظار می‌رود وی بهحیث یک چهرۀ سیاسی مطرح، در حل معضلات داخلی نقش اصلی را ایفا کند، نه این‌که با موضع‌گیری‌های غوغاسالارانه‌اش ذهنیت جمعی را مخدوش و مورد تازه‌یی بر مشکلات کشور بیفزاید.