پاکستان، تهدیدِ جدی‌تر از طالب و داعش

رییس‌جمهور غنی در تازه‌ترین مصاحبه‌ی خود با یک رسانه‌ پاکستانی گفته است که این کشور تهدیدِ جدی‌تر از داعش و طالب محسوب می‌شود؛ زیرا رهبران گروه‌های تروریستی در پاکستان است و آزادانه در اسلام‌آباد نشست و برخاست دارند.
وی افزوده است که رهبران این گروه در کویته حضور دارند و نیز تداوی و درمان آنان در شفاخانه‌های آن کشور شده و حتا مراکز جلب و جذب گروه‌های تروریستی در این کشور فعال است.
رییس‌جمهور غنی از پاکستان خواسته است همانند افغانستان که رهبران ضد پاکستان را در کشورخود جا نمی‌دهد، اقدام نموده و در این امر با افغانستان همکاری کند.
افغانستان سال‌هاست که از جنگ با تروریسم رنج می‌برد و در این امر، قربانی‌ زیادی داده است. جنگی که حالا منطقه را تهدید می‌کند.
در ماه گذشته، ملامنصور، رهبر طالبان در بلوچستان پاکستان توسط پهپادهای امریکایی کشته شد، اسامه بن لادن، دشمن درجه یک غرب در این کشور هدف قرار گرفته و کشته شد.
بر این اساس، دیده می‌شود که خطرناک‌ترین رهبران گروه‌های تروریسم در این کشور حضور دارند و از حمایت این کشور برخوردار استند.
شورای رهبری طالبان در کویته دفتر رسمی دارد و تمام تصمیم‌گیری‌های این گروه در این شورا صورت می‌گیرد. سوال این‌جاست که چرا پاکستان اجازه چنین کاری را در خاک خود داده است؟
این واضح می‌سازد که پاکستان از این گروه‌ها در جنگ افغانستان استفاده کرده و بهره می‌برد. در ضمن، هفته آینده قرار است وزیران دفاع دو کشور در کابل نشستی داشته باشند و روی موضوع چگونگی مبارزه با هراس‌افگنی در سرحدات دو کشور بحث کنند.
تازمانی که لانه‌های امن هراس‌افگنان در آن سوی مرز توسط پاکستان هدف قرار گرفته نشود و نابود نگردد، این نشست‌ها هیچ گونه نتایجی برای افغانستان نخواهد داشت. بر این اساس، باید پاکستان خلوص نیت خود را ثابت ساخته و بعد وارد چنین گفتگوها شود. با آن‌که حکومت وحدت ملی ماه‌ها وقت خود را صرف گفتگو و اعتمادسازی بین دو کشور کرد و نتیجه نداد، اکنون نیز حاضر است که به این تلاش‌های بی‌نتیجه خود ادامه دهد.
با این‌حال دیده می‌شود که در گفتگو بر روی پاکستان همواره باز بوده و هرگاه این کشور به‌طور واقعی بخواهد با افغانستان روابط دوستانه برقرار کند، هیچ نوع مشکلی وجود نخواهد داشت.
سخنان رییس‌جمهور غنی، واضح می‌سازد که اکنون افغانستان به این نتیجه رسیده است که پاکستان علاقه‌یی برای نابودی گروه‌های هراس‌افگن در منطقه نداشته و به این روند ادامه خواهد داد.
به‌‌رغم آن، از جنگ در افغانستان حمایت می‌کند. با این وجود، افغانستان ماه‌ها پیش، این نگرانی‌ها را مطرح ساخته و حتا هشدار داده بود که در صورت ادامه چنین وضعیت، به شورای امنیت سازمان ملل شکایت خواهد کرد.
روابط افغانستان و پاکستان وارد مرحله‌یی دیگر شده است. بی‌اعتمادی‌ها در حال خود پابرجاست و جنگِ دو روزه‌ی ماه قبل، هنوز روابط دو کشور را به مخاطره گرفته است. این سخنان بعد از آن مطرح می‌شود که پاکستان هیچ‌گونه علامت مثبتی در امر مبارزه با تروریسم از خود نشان نداده است.