استفاده ایرانی‌ها از جبر افغان‌ها

از دوسال بدین‌سو، خبرهای متعدد حاکی از آن ‌است که ایران اقدام به فرستادن هزاران جوان مهاجر افغان به نبرد سوریه در مقابل داعش و مخالفان اسد کرده است.

گزارش‌های زیادی از به اسارت درآمدن و کشته شدن صدها تن در رسانه‌های بزرگ بین‌المللی منتشر شد، اما وزارت خارجه کشور بدون کدام پالیسی‌یی، سکوت کرده است. وزارت امور خارجه، به حیث یک نهاد مسوول باید این مسایل را پی‌گیری کرده و سیاست روشن و مشخصی بگیرد؛ زیرا آن‌ها افغان هستند و در خارج و داخل حکومت مسوول است تا ازحقوق آن‌ها دفاع کند.

 با این‌ حال، ایران خوب بلد است که چگونه در موقع ضرورت از مهاجرین افغانی استفاده کند. سالانه میلیون‌ها دالر از سازمان ملل و مهاجرت دریافت می‌کند، ولی هنوز افغان‌ها از حقوق یک مهاجر محروم هستند. ایرانی‌ها باید پاسخ‌گو باشند. آیا ایران جواب‌گوی صدها افغانی است که برای منافع آن کشور در جنگ سوریه قربانی شده‌اند؟

بدون شک برای آن‌ها ارزش ندارد؛ زیرا منافع آن کشور مهم است و این مهم نیست از چه راهی به‌دست می‌آید. جنگ سوریه، جنگی که بین ایران و اعراب و سایر کشورهای دیگر در جریان است، سبب شد تا نیروهای جوان مهاجر افغان مورد توجه ایرانی‌ها قرار گیرد؛ چراکه در گام نخست، ایران می‌توانست با هزینه کم و آموزش دو سه ماهه از این نیرو استفاده کند. بی‌تردید، افغان‌ها در جنگ سوریه، برای ایران دست‌آوردهای بزرگی داشته است. دوم، این یک نیروی آماده بود. ایران دوست نداشت جوانان ایرانی را قربانی دهد و علاقه‌یی به فرستادن بیشتر نیروهای سپاه خود نیز در خط مقدم نداشت و ندارد.

 به این ترتیب، این نیروها، نقش “سپر” را در این جنگ بازی می‌کنند. موارد زیادی حاکی از آن است که در گام نخست این نیروها به جبهه‌ی جنگ فرستاده شده و بعد نیروهای سوری و ایرانی وارد عملیات می‌شوند. دردناک‌تر این‌جاست که گفته می‌شود در دو طرف جبهه، در موارد زیادی افغان‌ها باهم جنگیده‌اند. گفته می‌شود تعدادی از افغان‌ها توسط کشورهای عربی و نیز احزاب و گروه‌های تندرو اسلامی در داخل کشور به جبهه مخالف اسد فرستاده شده‌اند. در جنگی که منافع منطقه‌یی برای دیگران دارد افغان‌ها در مقابل هم ایستاد می‌شوند، جان هم‌دیگر را می‌گیرند و به خاطر منافع ایدئولوژیک دیگران می‌جنگند.

 بر بنیاد گزارش‌ها، حدود ۱۶ هزار افغان در حال حاضر در سوریه برای منافع ایران و سوریه در نبردند؛ اما از آمار افغان‌هایی که در بین مخالفان اسد و نیروهای داعش هست، خبری نیست. با این‌ حال، قابل مکث، استفاده‌ی سوء از جبر افغان‌ها توسط دولت ایران می‌باشد.

نقش افغان‌ها در جنگ سوریه برای دفاع از رژیم اسد کارساز بوده است. این نیروها، نقش بارزی در این جنگ بازی کرده‌اند. لشکر فاطمیون، گروهی است که زیر چتر آن، مهاجرین افغان می‌جنگند. بر اساس گزارش‌ها، این لشکر در خطیرترین نبردها، توانسته است جنگ را به نفع خود ببرد.

در همین حال، مخالفان اسد با فرستادن نامه‌یی به رییس‌جمهور غنی خواستار مانع فرستاده شدن جوانان افغان به جنگ سوریه شده‌اند. در نتیجه، سخن‌گوی وزارت خارجه اعلام کرد:” تلاش‌ها از مجرای قانونی و سازمان ملل و دستگاه دیپلماتیک جریان دارد تا این مساله حل شود.” براساس گزارش سازمان ملل، سه میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند. به این ترتیب، ایران بعد از پاکستان، دومین کشوری است که بیشترین مهاجر افغان در آن به سر می‌برند. این مهاجران در پاکستان و ایران همیشه از حقوق یک شهروند و یا “مهاجر” برخوردار نبوده و همواره توهین، تحقیر و استفاده شده‌اند.