Layout A

احمدالله علیزی: احزاب در چهل‌سال گذشته خلاف قانون احزاب فعالیت کرده‌اند

احمدالله علیزی؛ رییس حزب اساس نو در گفتگوی ویژه با روزنامه راه مدنیت گفت: احزاب در چهل سال گذشته خلاق قانون احزاب فعالیت مسلحانه داشته‌اند و در این مدت هیچ حزبی شکل نگرفته که از همه ملیت‌ها در آن شامل باشد و مطابق با تعریف احزاب کار کنند.
به گفته وی، حالا زمان آن رسیده که احزاب فراقومی، منطقه‌‌یی، سمتی و زبانی شکل بگیرند که «حزب اساس نو» بر همین مبنا شکل گرفته و در ترکیب رهبری این حزب از تمام اقوام با خط فکری مشخص جمع شده‌اند.
آقای علیزی با اشاره به این که مشکل عمده‌یی که احزاب در چهل سال گذشته در افغانستان داشته‌اند حضور نظامی آنان بوده، تاکید کرد که احزاب برای اصلاح جامعه و خدمت به مردم‌اند نه جنگ و خون‌ریزی.
به گفتۀ رییس حزب اساس نو، افغانستان با احزاب سمتی، قومی و منطقه‌یی رشد نمی‌کند؛ بل باید احزاب جدیدی شکل گیرد که در ترکیب آن، از تمام اقوام حضور داشته باشند و قومیت، منطقه و زبان مطرح نباشد.
به تاکید آقای علیزی، در شرایط فعلی احزاب به گونه‌یی فعالیت کنند که در پروسه‌های سیاسی بتوانند نقش اثرگذار داشته تا جایی که حتا رییس‌جمهور نیز حزبی باشد.
آقای علیزی، دموکراسی را یکی از دست‌آوردهای حکومت‌های بعد از سقوط گروه طالبان دانسته و تاکید می‌کند که این دست‌آورد نباید به سادگی از دست رود و احزاب باید نقش پر رنگ در نهادینه شدن دموکراسی بازی کنند.
علیزی با اشاره به این که در کشورهای بزرگ مانند جمهوری خلق چین و هندوستان که هر کدام بیشتر از یک میلیارد نفوس دارند، دو یا سه حزب بیشتر وجود ندارند، اما در افغانستان با جمعیت ۳۰ میلیونی بیش از ۳۰ حزب وجود دارد، باورش بر این است که تعدد احزاب باید کم شود و احزابی شکل گیرد که برای همه مردم برنامه داشته باشد و مردم نیز به آن اعتماد داشته باشند.
رییس حزب اساس نو در رابطه به هزینه مالی حزب خود گفت که هزینه مالی حزب اساس نو از سوی اعضا و تاجران ملی پرداخت می‌شود و هیچ منبع خارجی و حکومتی تمویل‌کننده این حزب نیست.
آقای علیزی با انتقاد از شرایط کنونی کشور گفت که حکومت وحدت ملی در حال حاضر از مردم فاصله گرفته و اگر می‌خواهد به شکل خوب‌تر ادامه یابد، باید مردم را با خود داشته باشد.
او تاکید می‌کند که مردم افغانستان در هر شرایط صلح می‌خواهند و صلح نیز تنها در شهرهای کشور نیست؛ بل صلح را باید در روستاها جستجو کرد.
حزب اساس نو چند روز قبل در کابل به صورت رسمی افتتاح شد.
غضنفر عادلی/ راه مدنیت

ادامه مطلب

قهرمانان فیسبوکی، قهرمانان واقعی نیستند

گاهی همین که سر سفره می‌نشینیم و آن را رنگین‌تر و متفاوت می‌یابیم از آن عکس می‌گیریم و گاهی هم از سفر و مصاحبه و سخنرانی و یا هم از دیدار خود با سیاستمداران و اشخاص سرشناس.
به‌خاطر اینکه مبارز و عدالت‌خواه به نظر برسیم برای چند لحظه میان معترضان و مظاهره‌کننده‌ها می‌پریم و پرچم عدالت‌خواهی را به دست گرفته از خود عکس می‌گیریم. زمانی هم وقتی بر بالین فرد ناتوانی که به او پول و دست تعاون می‌دهیم و گاهی هم وقتی سر به سجده هستیم و یاهم چند جلد کتاب زیر بغل داریم.
 معمولا این عکس‌ها را در البوم و کلکسیون شخصی خود نمی‌گذاریم؛ بل آن را از طریق شبکه‌های اجتماعی چون فیسبوک با دیگران شریک می‌سازیم.
اما چرا؟
شاید کوتاه‌ترین پاسخ این باشد که تظاهر می‌کنیم و ریا کاریم و به چیزی نیاز داریم.
 بلی، اگر به فضای دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی افغانستان پا بگذاریم می‌بینیم که چگونه سفرۀ خانه‌های بیشترین مردم ما از آن غذاهای متنوع که از آن عکس گرفته‌ایم و یاهم نوشته‌ایم «جای دوستان خالیست»، در زندگی واقعی همچنان واقعا خالی است.
وقتی در شرایط بد امنیتی قرار می‌گیریم و طالبان تا دروازه‌های شهرهای ما می‌رسند دیگر از آن سیاسیون و قهرمانان رویین‌تن و تا به دندان مسلح فیسبوکی خبری نیست.
ماک زاگربرگ زمانی گفته بود که فیسبوک ترویج‌کننده فرهنگ باز میان کاربران این شبکه است که کاربران آن با شریک‌سازی و همرسانی زندگی خصوصی، کمک می‌کند تا با جنبه‌های مختلف زندگی و عادات همدیگر بهتر آشنا شوند، اما حقیقت عکس آن است، آنچه در فیسبوک همرسانی می‌شود در بیشترین موارد جنبه‌های واقعی زندگی مردم نیستند و به درک مردم از واقعیت شدیدا آسیب می‌رساند.
روان‌شناسان معتقدند که قهرمانان واقعی کمتر نیاز دارند تا قهرمانی خود را به رخ دیگران بکشند. به‌طور مثال یک قهرمان و استاد مهارت‌های رزمی لازم نمی‌بیند تا دست به پرخاش و نبرد بزند چون به توانایی خود باور دارد، اما برعکس شاگرد نوکار او دوست دارد تا با کسی برزمد و به مهارت خود اطمینان حاصل کند، چون این کار ناشی از ناامنی درونی او می‌شود. یا هم دختر و پسری که به زیبایی ظاهری‌اش اطمینان ندارد سعی می‌کند تا خود را با مودل‌ها و هنرپیشه‌های سینما مقایسه کند و می‌خواهد ببیند که عکس‌العمل اطرافیانش چیست تا در مورد زیبایی خود اطمینان حاصل کند.
از نقش فیسبوک بر رفتار رای‌دهنده‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۶ امریکا به نفع دونالد ترمپ، تا بررسی نوع شخصیت فرد بنا بر پست (عکس یا نوشته) که در فیسبوک می‌گذارد، در این اواخر بارها موضوع تحقیق  نهادهای مختلف علمی و آکادمیک بوده‌اند.
به‌طور مثال محققان در دانشگاه الینایز غربی متوجه شدند آن‌هایی که دوستان زیادی فیسبوکی دارند و به‌طور منظم صفحات فیسبوک خود را نو  و مطالب را با دوستان خود شریک می‌سازند افراد خودشیفته‌یی هستند که سعی می‌کنند شخصیت متفاوت و ایده‌آل از خود به نمایش گذارند.
افرادی که اضطراب روانی دارند و در زندگی واقعی بیشتر محتاط و سر به زیر «خجول» هستند برعکس فضای فیسبوک را امن‌تر و بازتر می‌پندارند و بیشتر از دیگران عکس می‌گذارند و کاربران خیلی فعال هستند. این‌ها در حقیقت سعی می‌کنند که خلای دنیای واقعی خود را از طریق دنیای مجازی پر کنند. این خلا را می‌توان حتا در بین دختران افغان که معمول به‌نام‌های مستعار دوستان فیسبوکی ما هستند هم مشاهده کرد. از آنجا که دوستی و ارتباط در دنیای واقعی افغانستان بین دختران و پسران تابو و جرم است، برعکس در دنیای مجازی  توانسته‌اند دنیای متفاوتی برای خود خلق کنند.
تظاهر از فرد عادی جامعه که با «چند سیخ کباب» عکس می‌گیرد و جای دوستان را خالی می‌داند تا کتاب‌هایی که یک فرد خوانده و خود را اهل قلم و کتاب معرفی می‌کند تقریبا همه یک پیام دارند، یعنی روزمرگی و افت اخلاق!
 نهادینه شدن این نوع رفتارها را می‌توان شکست ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی جامعه تلقی کرد.
اگر همین حالا به چند صفحه فیسبوک دوستان و یاران خود سر بزنید و ببینید که چه گذاشته‌اند، شاید با دیدن آن به این بیندیشید که آیا احساس درونی ما خلاف نوشته‌های تحسین‌آمیزی نیست که پای بسیاری از پست‌های ریاکارانه دوستان‌مان می‌گذاریم؟
حالا شاید بهتر بدانیم که چرا بسیاری از سیاسیون افغانستان فقط قهرمان‌های فیسبوکی هستند و نه میدان های نبرد و راهبردهای عملی و استراتیژیک.
مجیب‌الرحمن اتل؛ دانشجوی مقطع دکتورا در آلمان
 

ادامه مطلب

Layout A2

احمدالله علیزی: احزاب در چهل‌سال گذشته خلاف قانون احزاب فعالیت کرده‌اند

احمدالله علیزی؛ رییس حزب اساس نو در گفتگوی ویژه با روزنامه راه مدنیت گفت: احزاب در چهل سال گذشته خلاق قانون احزاب فعالیت مسلحانه داشته‌اند و در این مدت هیچ حزبی شکل نگرفته که از همه ملیت‌ها در آن...

ادامه مطلب

قهرمانان فیسبوکی، قهرمانان واقعی نیستند

گاهی همین که سر سفره می‌نشینیم و آن را رنگین‌تر و متفاوت می‌یابیم از آن عکس می‌گیریم و گاهی هم از سفر و مصاحبه و سخنرانی و یا هم از دیدار خود با سیاستمداران و اشخاص سرشناس. به‌خاطر اینکه مبارز و...

ادامه مطلب

Layout A3

احمدالله علیزی؛ رییس حزب اساس نو در گفتگوی ویژه با روزنامه راه مدنیت گفت: احزاب در چهل سال گذشته خلاق قانون احزاب فعالیت مسلحانه داشته‌اند و در این مدت هیچ حزبی شکل نگرفته که از همه ملیت‌ها در آن شامل باشد و مطابق با تعریف احزاب کار کنند. به گفته...

ادامه مطلب

گاهی همین که سر سفره می‌نشینیم و آن را رنگین‌تر و متفاوت می‌یابیم از آن عکس می‌گیریم و گاهی هم از سفر و مصاحبه و سخنرانی و یا هم از دیدار خود با سیاستمداران و اشخاص سرشناس. به‌خاطر اینکه مبارز و عدالت‌خواه به نظر برسیم برای چند لحظه میان معترضان و...

ادامه مطلب

Layout B

Layout B1

قهرمانان فیسبوکی، قهرمانان واقعی نیستند

گاهی همین که سر سفره می‌نشینیم و آن را رنگین‌تر و متفاوت می‌یابیم از آن عکس می‌گیریم و گاهی هم از سفر و مصاحبه و سخنرانی و یا هم از دیدار خود با سیاستمداران و...

Layout C

کاريزماتيک شخصيت

ژباړه: موسکا رشيدی داسې کسان به مو ليدلي وي چې ستاره يې پر نورو زورور دى، نور ژر تر تاثير لاندې راولي او په اسانه د خلکو باور خپلوي. دې وړتيا ته په...

Video

Uniquely strategize progressive markets rather than frictionless manufactured products. Collaboratively engineer reliable.

Advertisement

Flickr

 • "You are lost the instant you know what the result will be" Juan Gris
 • "Ni la briffe ... ni la pive ... ni l'oigne ... la gamberge!..." L. F. Céline
 • Raptus émotif
 • Si vous faites basculer la marmite, vous ne verrez plus que les diables ...
 • Unbowed Rose
 • Le frisson des confidences conversatoires
 • Sommer im Körnerpark
 • The Shaman of NeuKölln
 • Mike Russell

About Author

Follow Me

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources. Competently formulate.

ThemeForest

Collaboratively harness market-driven processes whereas resource-leveling internal or "organic" sources. Competently formulate.

 • Typology - Text Based Minimal WordPress Blog Theme
 • Gridlove - Creative Grid Style News & Magazine WordPress Theme
 • Vlog - Video Blog / Magazine WordPress Theme
 • Herald - News Portal & Magazine WordPress Theme
 • Sidewalk - Elegant Personal Blog WordPress Theme
 • Voice - Clean News/Magazine WordPress Theme
 • Throne - Personal Blog/Magazine WordPress Theme
 • SeaShell - Modern Responsive WordPress Blog Theme
 • Safarica - Smart And Creative WordPress Blog Theme

View more