روحانیِ سعودی: لازم نیست زنان در عموم چادری بپوشند

یک روحانیِ ارشد، در یک برنامه تلویزیونی زنده گفت: زنان سعودی نباید در عموم چادرهای کلانی بپوشند که اندام‌شان را سر تا پا می‌پوشاند.

 شیخ عبدالله مطلق، عضو شورای محققان ارشد، اضافه کرد: بیشتر از ۹۰ درصد زنان مومن در جهان اسلام، چادری نمی‌پوشند. پس ما نباید پوشیدن چادری را برای مردم اجباری کنیم.

بر اساس قانون عربستان سعودی – یکی از محدودترین کشورها برای زنان – زنان باید پوشش مرسوم در این کشور را رعایت کنند.

هرچند حکومت این کشور هرگز اشاره‌‌یی به تغییر قانون نکرده، اما این اولین بار است که یک روحانی ارشد چنین نظری ارایه می‌کند. این در حالی‌ است که شاهزاده محمد ابن سلمان نیز در این اواخر برخی اصلاحات به‌نفع زنان را به رسمیت شناخته است. به‌نظر می‌رسد نظام سلطنتی در حال آمادگی برای عصری است که دیگر نفت تعیین‌کننده نیست.

ماه گذشته عربستان سعودی برای اولین بار به زنان اجازه ورود به استادیوم ورزشی داد. این حرکت چهار ماه پس از اعلام پایان ممنوعیت رانندگی زنان توسط نظام پادشاهی آغاز شد. این عملکرد‌ها نشانگر یک تغییر اساسی برای کشوری است که شرایط و محدودیت‌های اجتماعی زیادی دارد.

به هر حال هنوز هم زنان در عربستان با قوانین سخت‌گیرانۀ زیادی مواجه‌اند. تحت سیستم فعلی حکومت عربستان، زنان برای تحصیل، سفر، ازدواج و فعالیت‌های این‌چنینی نیاز به اجازه یکی از مردان خانواده (پدر، شوهر و یا برادر) دارند.

نظر شیخ مطلق، سروصدای زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشت. خصوصن از سوی روحانی‌های دیگری که وی را حمایت کرده بودند.

یک عرب در این مورد توییت کرده است که: «نجابت و پاکدامنی وابسته به پوشش نیست.»

منبع: گاردین

ترجمه: ماه‌بیگم فیاضی/ راه مدنیت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید