«مجوز حملۀ زمینی و هوایی علیه تروریستان در خاک پاکستان صادر شود»

این خواست مظاهره‌کنندگان در مقابل سفارت پاکستان در کابل، از شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

شمار زیادی از شهروندان افغانستان روز پنج‌شنبه  در اعتراض به حملات مرگ‌بار اخیر در شهر کابل در برابر سفارت پاکستان در کابل تظاهرات کردند. تظاهرات‌کنندگان با شعارهای «مرگ بر پاکستان» و «مرگ بر طالبان» آن کشور را متهم به تروریست‌پروری و راه‌اندازی حملات خونین در افغانستان کردند.

این تظاهرات در حالی صورت گرفت که شهر کابل در روزهای اخیر شاهد خونین‌ترین حملات بود. یکی از روزنامه‌های پاکستان در این مورد نوشته بود: «یک انتحارگر(حمله‌کننده) ۱۰۰پولیس را کشت.»

حمله انتحاری در نزدیک وزارت داخله پیشین بیش از صد کشته و ۲۵۰ زخمی برجا گذاشت و ویرانی‌های این حمله هنوز هویداست. پس از این حملات، حکومت نیز با فشارهای زیادی مواجه شد. بسیاری‌ شهروندان انتقاد کردند که چرا حکومت نمی‌تواند جلو حملات انتحاری در امن‌ترین مناطق کابل را بگیرد.این اعتراض‌ها تا درخواست مردم برای استعفای مقامات امنیتی به‌خصوص رییس عمومی امنیت ملی پیش رفت.

تظاهرات‌کنندگان در حالی که بر پرچم پاکستان خط چلیپا کشیده بودند، در برابر سفارت پاکستان در کابل تجمع کردند و علیه آن کشور شعار دادند. آنان گفتند که عامل اصلی ناامنی‌ها و حملات انتحاری پاکستان است و آن کشور باید دست از چنین حملات بردارد.

پیرمردی که در این تظاهرات شرکت کرده بود و بسیار خشمگین بود گفت: «ای پاکستان، برادرم استی، هم‌دینم استی و قرآن و خدا را تو هم قبول داری و من هم، اما از تو خواهش می‌کنم اگر راستی مسلمان هستی دست از این حملات بردار. مرگ بر پاکستان، مرگ بر همکارانش، مرگ بر طالبان.»

حمید نیازی، اشتراک‌کننده دیگر این تظاهرات گفت: «مردم حالا دشمن‌شان را شناخته‌اند که پاکستان است. خواهش ما از جامعه جهانی و حکومت افغانستان این است که دست دوستی با پاکستان ندهند و بر آن کشور فشار آورند تا لانه‌های تروریستی در خاک پاکستان از بین برود.»

در قطع‌نامه‌یی که توسط تظاهرات‌کنندگان منتشر شد آمده است: «امروز به جهانیان ثابت شده که پاکستان و نظامیان تروریست‌پرور آن کشور باعث دهشت و وحشت علیه ما می‌شود و عامل حملات تروریستی در افغانستان است. ما جمعی از علما، نهادهای مدنی، جوانان و شهروندان افغانستان از بنگاه‌های تروریستی پاکستان در کشور خود اعتراض داریم.»

قطع هرگونه روابط امنیتی، سیاسی و ترانزیتی با پاکستان و استحکام این روابط با تاجیکستان، چین و هند نخستین خواست تظاهرات‌کنندگان بود. آنان از حکومت خواستند تا انس حقانی که یکی از اشخاص مهم شبکه حقانی است و در زندان پلچرخی به سر می‌برد را اعدام کند.

آنان گفتند که پاکستان باید به‌عنوان یک کشور حامی تروریستان به رسمیت شناخته شوند و حکومت افغانستان باید هرگونه روابطش را با پاکستان قطع نماید.

تظاهرات‌کنندگان هم‌چنین از جامعه جهانی خواستند تا تمام پناهگاه‌ها و مراکزی که در پاکستان مصروف تروریست‌پروری هستند، هدف قرار گیرد.

این در حالی‌ست که به تازگی دونالد ترمپ؛ رییس‌جمهور امریکا دستور داده است تا این مراکز توسط هواپیماهای جنگی آن کشور هدف قرار گیرند.

تظاهرات‌کنندگان هم‌چنین تاکید کردند که متن توافق‌نامه امنیتی بین افغانستان و امریکا باید تطبیق شود و نیروهای امنیتی افغان با تجهیزات مدرن مجهز گردند تا بتوانند به‌درستی در برابر تهدیدهایی که از جانب پاکستان متوجه افغانستان است ایستادگی نمایند.

در قطع‌نامه اعتراض‌کنندگان هم‌چنین آمده است: «از شورای امنیت ملل متحد اکیدا درخواست می‌شود تا مجوز حملات هوایی و زمینی را در خاک پاکستان علیه پناهگاه‌های تروریستان صادر نماید.»

تظاهرات‌کنندگان گفتند در صورتی که پاکستان از حملات تروریستی در افغانستان دست بر ندارد، با بسیج مردمی در داخل افغانستان علیه آن کشور مواجه خواهد شد.

آرزو اکبری/ راه مدنیت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید