شورای علما: مولانا فضل‌الرحمان یک فرد بی‌سواد و مهرۀ استخباراتی است

شورای سراسری علمای افغانستان در پیوند به اظهارات اخیر مولانا فضل‌الرحمان اعلام کرد که گفته‌های او ارزش دینی و شرعی ندارد.

محمدقاسم حلیمی، سخنگوی شورای سراسری علمای افغانستان امروز پنجشنبه در نشستی خبری گفت که مولانا فضل‌الرحمان یک فرد بی‌سواد و مهره استخباراتی است.

مولانا فضل‌الرحمان رهبر جمعیت علمای پاکستان، چند روز پیش گفته بود که جنگ طالبان در افغانستان بر حق است و تا زمانی که نیروی خارجی از افغانستان خارج نشود، صلح در افغانستان تامین نخواهد شد.

سخنگوی شورای سراسری علمای افغانستان خطاب به فضل‌الرحمان گفت که طالبان با حضور نیروی خارجی جنگ را شروع کرد و اکنون هیچ نیروی خارجی در کشور وجود ندارد!

آقای حلیمی که در حضور رییس و اعضای شورا سخن می‌زد، اضافه کرد که باید از مولانا فضل‌الرحمان پرسش شود که امریکا از کدام قسمت طالبان را نمی‌زند؟ او ادامه داد: آیا پاکستان در مقابل ۵۰۰ میلیون دالر هشت پایگاه به امریکایی‌ها نداد؟ چرا فضل‌الرحمان فرمایش‌های استخباراتی را پخش می‌کند؟

سخنگوی شورای علمای افغانستان گفت که فتواهای مولانا فضل‌الرحمان فرمایشی و برضد مسلمانان جهان است.

این اولین بار نیست که این عالم دینی پاکستان علیه افغانستان فتواهای جنجال‌برانگیز می‌دهد، پیش از این نیز بارها شورشیان را تحریک به جنگ در افغانستان کرده بود.

شورای ملی نیز دو روز پیش علیه گفته‌های فضل‌الرحمان واکنش نشان داد و محکوم کرد. مجلس سنا گفته بود که مولانا فضل‌الرحمان با استفاده از عنوان عالم دین برای سازمان استخباراتی پاکستان جاسوسی می‌کند.

فضل‌الهادی مسلم‌یار، رییس مشرانوجرگه گفته بود که مولانا فضل‌الرحمان از دستورات دین مبین اسلام سوء‌استفاده کرده و مردم افغانستان را به جنگ تشویق می‌کند.

شورای علمای افغانستان نیز در نشست خبری خود عالمان دینی پاکستان را دعوت به مناقشه کرد و گفتند که بر اساس کتاب خدا، سنت و مطابق احکام با آنان بحث خواهد شد.

دشمنان افغانستان تروریست‌اند

شورای علمای افغانستان ضمن محکوم کردن جنگ علیه ملت و دولت افغانستان، گفت که هر کسی علیه ملت افغانستان سلاح بردارد و بجنگد تروریست است.

شورای سراسری علمای افغانستان همچنین گروه داعش را یک گروه تروریستی و تکفیری خواند و گفت که رفتارهای این گروه مطابقت با ارزش‌های دینی و شرعی ندارد.

گفتنی است که برخی عالمان و ملاامامان در برخی از مساجد علیه دولت و ملت افغانستان تبلیغ می‌کنند و مردم را تشویق به جنگ علیه دولت و خارجی‌ها می‌کنند.

علی‌رضا احمدی/ راه مدنیت