تاخیر انتخاب ریاست فدراسیون فوتبال؛ «خاک‌زدن به چشم مردم»

هارون پوپل، نامزد ریاست فدراسیون فوتبال، در پی به تاخیرانداختن انتخاب ریاست فدراسیون فوتبال از مسوولان یک‌بار دیگر خواست که به زودترین فرصت، انتخابات فدراسیون برگزار شود.

فدراسیون فوتبال کشور پیش از این به کنفدراسیون آسیا نوشته بود که به دلیل ناامنی و مداخله دولت در امور، امکان برگزاری رای‌گیری برای فدراسیون نیست و خواهان به تعویق‌افتادن شده بود.

آقای پوپل، اما این اقدام مسوولان فدراسیون فوتبال را خلاف قانون و «خاک‌زدن به چشم مردم» می‌داند.

او هفته گذشته در نشستی خبری در کابل که با حضور حدود ۲۰ رییس فدراسیون ولایت‌ها و برخی از پیش‌کسوتان فوتبال برگزار شده بود گفت که این اقدام‌ها فوتبال کشور را به خطر خواهد انداخت.

فدراسیون پیش از این گفته بود که از هارون پوپل مسوولان دولت حمایت می‌کند و به این دلیل امکان برگزاری انتخابات نیست. گفته‌هایی که از سوی پوپل همواره رد شده است.

وی (پوپل) در این نشست خبری خاطر نشان کرد مهم نیست که چه کسی به ریاست فدراسیون می‌رسد، بل باید انتخابات برگزار شود و کسی به ریاست برسد که برای فوتبال کشور برنامه داشته باشد.

او همچنین، سایر نامزدان ریاست فدراسیون را به مناظره دعوت کرد و گفت از طریق یک مناظره باید مشخص شود که چه کسی شایستگی دارد.

او از کارکرد مسوولان فدراسیون فوتبال شکایت کرد و گفت که این روند فوتبال کشور را به انحطاط می‌کشد و باعث تخریب فوتبال می‌شود.

حمایت شگرت از پوپل

پیتر شگرت، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشور که در این نشست خبری حضور داشت، گفت پوپل برنامه‌های خوبی برای فوتبال کشور دارد. او نیز گفت که وقتی برنامه‌های هارون پوپل را شنیدم وی را گزینۀ مناسبی برای ریاست فدراسیون فوتبال است.

آقای شگرت همچنین از مسوولان فدراسیون شکایت کرد و گفت که این افراد همواره در کارهای سرمربی دخالت می‌کند و مانع رشد فوتبال می‌شود.

او خاطرنشان کرد: در زمانی که سرمربی تیم ملی بوده است، برخی از مسوولان فدراسیون تلاش می‌کردند که در انتخاب بازیکنان دخل‌وتصرف داشته باشند.

این سرمربی پیشین تیم ملی به سفر تاجیکستان اشاره کرد و گفت که در آن سفر اسلام امیری را به دلیل قرارداشتن در فهرست سیاه فدراسیون جهانی در تیم ملی دعوت نکردم، ولی عده‌یی از مسوولان در تلاش جابه‌سازی وی بودند.

او ادامه داد و گفت که اگر اسلام امیری به تیم ملی دعوت می‌شد، تیم ملی و اسناد فوتبالی من در خطر می‌افتاد.

سید اصغر اکبرزاده، مربی پیشین تیم ملی می‌گوید: اسلام امیری به دلیل فساد اداری در فهرست سیاه فدراسیون جهانی فوتبال قرار گرفته است.

براساس قانون فدراسیون، انتخاب رییس فدراسیون فوتبال توسط روسای فدراسیون ولایت‌ها و آمریت فوتبال پایتخت صورت می‌گیرد.

علی‌رضا احمدی/ راه مدنیت