نخست‌وزیر استرالیا سفر غنی را پُر دست‌آورد خواند

در پی سفر محمداشرف غنی به استرالیا، مالکوم ترنبل؛ نخست‌وزیر این کشور با ابراز خرسندی، این سفر را تاریخی عنوان کرده است.

سفارت استرالیا در اعلامیه‌یی که به روزنامۀ راه مدنیت فرستاده، به نقل از مالکوم ترنبل؛ نخست‌وزیر این کشور نوشته که بازدید محمداشرف غنی رییس‌جمهوری افغانستان، روابط پایداروقوی میان مردم افغانستان و استرالیا را برجسته کرد.

در اعلامیه‌یی به نقل از آقای ترنبل نوشته شده که: این سفر تاریخی، گسترش همکاری میان هر دو ملت را مورد تایید قرار داد و یک فرصت ارزشمند برای بحث روی وضعیت جاری امنیت و همکاری توسعه‌یی را به میان آورد.

آقای مالکوم ترنبل گفته: در جریان این سفر، دولت ما تفاهم‌نامه همکاری توسعه‌یی میان افغانستان و استرالیا از سال ۲۰۱۷ – ۲۰۲۰ را به امضا رساند.

او افزوده مطابق این همکاری، ما موافقت کردیم که فضای جدید همکاری را ایجاد کنیم که مشمول تسهیل مشورتی به منظور توسعه زیربنایی اقتصاد بحرانی در همکاری با بانک‌های توسعه‌یی بین‌المللی می‌شود.

همچنین نخست‌وزیر استرالیا گفته که در زمینه‌های تقویت زنان و دختران، بهبود تولید کشاورزی، تنظیم آب، آموزش کارمندان خدمات ملکی و حمایت از ابتکار ضد فساد، همکاری خواهیم کرد.

در این سفر تفاهم‌نامه جدیدی میان علوم زمین‌شناسی استرالیا و وزارت معادن افغانستان برای تقویت همکاری‌های علمی‌وفنی در علوم زمین‌شناسی به امضا رساند تا به مدیریت پایدار منابع انرژی، منرال و آب افغانستان کمک کند.

هفتۀ پیش محمداشرف غنی رییس‌جمهوری، همراه با یک هیات بلندپایه دولتی به کشورهای استرالیا، سنگاپور و اندونیزیا سفر کرد. در این سفر از مقام‌های استرالیایی خواسته شد تا در بخش استخراج معادن و توسعه کشاورزی در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

مالکوم ترنبل گفته است که  از سال ۲۰۰۱ به‌دین سو، در افغانستان یک پیشرفت واقعی به میان آمده است، به ویژه جهت بهبود زندگی روزانه هر افغان در بخش آموزش‌وپرورش، صحت، تقویت زنان و حقوق بشر.

نخست‌وزیر استرالیا یک‌بار دیگر بر تعهدهای کشورش تاکید ورزیده و گفته است که ما حدود ۳۶۰ میلیون دالر امریکایی را به منظور تجهیز و حفاظت اردوی ملی افغان تمویل کرده‌ایم و این حمایت‌ها ادامه خواهد یافت.

در اعلامیه همچنین به نقل از آقای ترنبل نوشته شده که استرالیا سالانه ۸۰ میلیون دالر امریکایی را تا سال ۲۰۲۰ میلادی به دولت افغانستان کمک می‌کند و بر تعهداتش در نشست وارسا پای‌بند است.

نخست‌وزیر استرالیا همچنین گفته که ما به‌عنوان عضو ایتلاف بین‌المللی، به تعهدهای خود در قبال افغانستان از طریق پرسنل نیروی دفاعی استرالیا به حمایت، آموزش، مشوره‌دهی و کمک ماموریت حمایت قاطع ناتو ادامه می دهیم. این کمک‌ها شامل حمایت سالانۀ نیروی امنیتی و دفاعی افغانستان می‌شود.

کشور استرالیا همچنین گفته که در بخش دفاعی، همکاری دوام‌دار با دولت افغانستان وجود خواهد داشت و به برنامۀ موفق Redwing Counter Improvised Explosive Device  متعهد باقی می‌ماند و به کمک‌های خود به ترمیم هلیکوپترهای Mi-17 افغان ادامه می‌دهد.

در اعلامیه همچنین گفته شده که برای نخستین‌بار، وزارت دفاع استرالیا دو محصل افسر نظامی را برای حضور در کالج نظامی شاهی دنترون بورسیه می‌کند.