ناتو: داعش در سال جاری نابود خواهد شد

نیروی ماموریت حمایت قاطع (ناتو) می‌گوید که در سال جاری خورشیدی گروه تروریستی داعش در افغانستان نابود خواهد شد تا افغانستان پناهگاهی برای سایر تروریستان نشود.

ویلیم سلاوین، سخنگوی ماموریت حمایت قاطع (ناتو) روز پنج‌شنبه در نشستی خبری در کابل اظهار کرد که هدف این است که در سال ۹۶ گروه تروریستی داعش نابود شود.

آقای سلاوین اضافه کرد که مبارزه جدی با تروریستان داعش موجب می‌شود سایر تروریستانی که در عراق و سوریه وجود دارند با شکست در آن کشورها به افغانستان پناه نبرند و ادامه داد که پیام ما به تروریستان داعش این است که اگر به افغانستان بیایید «کشته» می‌شوید.

او گفت: در ماه گذشته عملیات ضد شورش ایالات متحده امریکا ۷۹ بار حملات مرگبار علیه گروه تروریستی داعش در ولایت ننگرهار انجام داده که در نتیجه ۲۰۰ تروریست از بین رفته‌اند.

این مقام نیروی ناتو اضافه که در سال ۹۵ خورشیدی نیز دو سوم مناطق تحت کنترول گروه تروریستی داعش را پس گرفته و اعضای این گروه تروریستی نیز به ۵۰ درصد کاهش یافته است.

به گفته سخنگوی ناتو در افغانستان، گروه تروریستی داعش حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ عضو در افغانستان دارد که عمدتا در ولایت‌های ننگرهار و کنر فعالیت می‌کنند.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که همه روزه گزارش‌های از سایر ولایت‌های کشور مبنی بر فعالیت تروریستان داعش منتشر می‌شود. ناتو اما این فعالیت‌ها را مهم نمی‌داند.

سخنگوی ناتو همچنین می‌گوید که سال ۲۰۱۷ سال پر از چالش‌های جنگی خواهد بود و ناتو در قسمت آموزش، مشورت و کمک با نیروی امنیتی و دفاعی کشور همکاری می‌کند تا در مقابل تروریستان مبارزه کند.

نیروی ماموریت حمایت قاطع همچنین می‌گوید که برای بازسازی شفاخانه محمدداوود خان حدود ۲٫۷ میلیون دالر هزینه کرده و نزدیک به ۹۰ درصد بازسازی نیز صورت گرفته است.

حدود یک‌ماه پیش گروه ترویستی طالبان در تبانی با برخی از کارمندان وزارت دفاع به این شفاخانه حمله کردند و علاوه بر تخریب، بیش از ۵۰ بیمار و داکتر را کشتند.

آمادگی برای جنگ در فصل گرم

با گرم شدن هوا شورشیان و تروریستان فعالیت‌های تخریبی خود را طی سال‌های گذشته همواره بیشتر می‌کردند و در برخی از موارد کنترول مرکز ولسوالی‌ها را نیز به دست می‌گرفتند.

وزارت دفاع کشور اعلام کرده که قول اردوها ۸۰ درصد اکمال شده و آمادگی کامل برای نبرد در فصل‌های گرم را دارند.

دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع در نشست خبری مشترکی که با سخنگوی ناتو برگزار شده بود، ضمن آمادگی قوی برای نبرد با شورشیان در فصل‌های گرم؛ گفت که در ماه‌های سرد نیز دستاورد فراوانی داشته‌ایم.

آقای وزیری اضافه افزود، در ۱۵ روز گذشته، اردو روزانه ۱۲ رشته عملیات، کماندو روزانه ۶ رشته عملیات، ۹۲ حمله هوایی علیه تروریستان انجام شده است.

سخنگوی وزارت دفاع همچنین گفت که در این مدت ۲۸ رشته عملیات شبانه نیز انجام شده که نتایج خوبی را در بر داشته است. به گفته او ارتش در چند ماه سرد سال نیز ۹۶ عضو گروه تروریستی داعش را به هلاکت رسانده است.

آقای وزیری همچنین از همکاری نیروی ناتو اظهار امتنان کرد و گفت که هر موضعی که وزارت دفاع نشان داده، آنان مورد هدف قرار داده و کمک فراوانی کرده است.

در این نشست سخنگوی ناتو همچنین گفت که نهادهای امنیتی در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال گذشته قوی‌تر شده است.

علی‌رضا احمدی/ راه مدینت