معضل بزرگ شبه نظامیان خودسر

خلع سلاح نظامیان خودسر در شمال کشور توسط قول‌اردوی شاهین، یکی از خبرهایی بود که روز گذشته مخابره شد. این رویداد اگر با جدیت دنبال شده و محقق شود، یکی از گام‎های بزرگ جهت حل معضل بزرگ ملی خواهد بود.

داشتن سلاح توسط افراد خودسری که بیش‎تر آنان وابسته به فرماندهان نظامی سابق جهادی، برخی از اعضای مجلس و یا هم قدرت‎مندان محلی‌اند، گره کوری را در کشور تشکیل داده که بی‌ثباتی را در کشور به شدت دامن می‎زند. این معضل بازوی کاری مخالفان مسلحی نیز شده که زمینۀ جذب نیرو و سربازگیری از آنان را به آسانی فراهم می‎کند. زیرا بسیاری از درگیری‎‌های مرگ‌بار در ولایت‎های کشور، به شکلی رقم می‎خورد که سرنخ آن برای همیشه نامعلوم باقی می‎ماند، ولی موشکافی از این رخدادها ثابت خواهد کرد که خیلی از این خراب‎‎کاری‎های امنیتی، زیر سر همین شبه نظامیان خودسر است. همین افراد خودسراند که لشکر مافیا را تشکیل داده و چه بسا زمینۀ سواستفاده‎های مختلف را فراهم می‎سازند؛ به این معنا که این افراد، گاهی در خدمت مافیای زمین‌اند و زمانی هم در کنترول قدرت‌طلبان محلی و گاهی هم در خدمت گروه‎های مخالف دولت قرار می‎گیرند و جزیی از گروه‎های قاچاق در بخش‎های مختلف از ربودن انسان گرفته تا انتقال مواد مخدر، قرار می‎گیرند.

بااین‌حال، متاسفانه فرایندی که در سالیان گذشته برای جمع‌آوری سلاح‎های بدون مجوز راه‌اندازی شد، چندان موفق نبود و تنها بخشی از سلاح‎های فرسوده در روندی چون «دایاگ» به انبارهای دولت سرازیر شد. افزون‌برآن، توزیع سلاح با مجوزهای قانونی در برخی از مقاطع توسط وزارت امور داخله، به این روند تشدید بخشید و ایجاد شرکت‎های امنیتی نیز، بخشی از سلاح‎ها را در دست افراد خودسر قرار داد که تمام آن‌ها جمع‌آوری نشدند.

قرارگرفتن سلاح به صورت خودسرانه از راه‎‎های ذکر شده، بخشی از مشکل ایجادشده از این ناحیه است. بخش دیگر اما خرید سلاح توسط گروه‎‎هایی است که همواره از منابعی چون قاچاق، اختطاف و جنگ و… پول به‌دست‌آورده و برای فربه‎‌کردن جنبۀ نظامی‌شان، به خرید سلاح مبادرت می‎ورزند. متاسفانه باید گفت: تسلیح گروه‎‎هایی تحت عنوان داوطلبان مردمی یا «پولیس محلی» نیز در برخی موارد به این معضل افزوده است.

بنابراین، جمع‌آوری سلاح افراد خودسر نیازمند یک برنامۀ گسترده و اقدام قاطعانه توسط نیروهای مسوول دولتی است. زیرا منابع به‌دست‌آوردن سلاح توسط این افراد گسترده و متعدداند. بااین‌حال، اگر راه‌کارهایی برای مبارزه با این معضل روی دست گرفته شود، بخش زیادی از بی‌ثباتی در کشور کاهش خواهد یافت.