ورزشTRX / «بهترین ورزش بدن‌سازی جهان»

تمرین‌های تی.آر.ایکس علاوه بر افزایش میزان انرژی مصرفی، باعث می‌شوند تا فرد از نظر تعادلی و نیز از نظر عضلانی در وضعیت مناسبی قرار بگیرد که در نهایت باعث سوق دادن فرد به یک شرایط مناسب فیزیکی خواهد شد.

TRX یا به عبارت دیگر Total Body Resistance Exercise از ورزش‌های رو به توسعه‌یی می‌باشد که در دهه‌های اخیر و از سال ۱۹۹۰ به دنیا معرفی شده است. در این روش افراد با استفاده از بندهایی که به سقف یا دیوار بسته شده، تمرین‌هایی را که بر پایه وزن بدن و تعادل می‌باشد اجرا می‌کنند.

این تمرین‌ها باعث می‌شود تا بدن در شرایط مصرف انرژی و سوزاندن کالری بیشتری در مقایسه با بسیاری از رشته‌های دیگر ورزشی گردد. بهبود استقامت عضلات یکی از نکات مثبت در این سیستم تمرینی می‌باشد و ریزترین و عمقی‌ترین عضلات بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

یک فرد نظامی به نام «رندی هتریک» که با تمرین‌های نیروی دریایی که یکی از سخت‌ترین فعالیت‌های فیزیکی و ورزشی در دنیا محسوب می‌گردد، آشنایی داشت و از طرفی دیگر از محدودیت‌های مکانی و عدم وجود تجهیزهای ورزشی کافی بر روی ناوگان دریایی مطلع بود، در سال ۱۹۹۰ میلادی وسیله‌یی که پاسخگوی نیازها و محدودیت‌های فیزیکی فوق بود را ابداع کرد. این وسیله و حرکات ورزشی قابل انجام با آن در سال ۲۰۰۵ میلادی به اوج تکامل خود رسید.

وسیله طراحی‌شده عبارت بود از یک بند چتر بازی و دو دسته که هیچ گونه کشی در آن به‌کار نرفته و بسیار محکم و مقاوم بود و فرد با آویزان شدن از آن و با وزن بدن خود می‌توانست هرگونه حرکات و تمرین‌های کامل آمادگی جسمانی را بدون خطر و با وزن بدن خود با هدف تقویت، استقامت، قدرت بدنی، تعادل، انعطاف‌پذیری، سرعت و چابکی در آمادگی جسمانی انجام دهد.

ریسمان TRX استندرد امروزی قادر است وزن افراد را تا ۲۰۰ کیلوگرام تحمل کند. می‌توان آن را در هر جا که دارای نقطه اتکای محکمی است، استفاده کرد. تنوع الگوی حرکتی و مفیدی که می‌توان با این وسیله و ورزش TRX انجام داد، آن را به یکی از بهترین ورزش‌های بدن‌سازی جهان تبدیل کرده است.

تکنیک‌های تمرینات با TRX خصوصن برای حرکت دادن مرکز وزن بدن طراحی شده است که فعالیت عضلانی روی عضلات اصلی و عضلات جانبی را در هر تمرین دارد  و به‌علت قرار گرفتن وضعیت بدن و مقابله با جاذبه زمین و حفظ تعادل، چه شما روی عضلات پا، دست، شکم و یا کمر کار کنید و حرکات اسکات، لانز، پرس سینه و غیره را انجام دهید، در هر حرکت سایر عضلات نیز درگیر می‌باشند از این رو مقاومت بدن شما بسیار بالا خواهد رفت.  مثلن وقتی شما حرکت درازونشست را انجام می‌دهید، به‌علت قرار گرفتن وضعت بدن‌تان، عضلات دست‌ها و پاهایتان نیز درگیر می‌باشد و این باعث می‌شود مقاومت بدن شما زیاد شود و با تغییر وضعیت بدن خود به (جلو یا عقب) فرد می‌تواند وزنه مورد استفاده در این وسیله را جهت عضله‌سازی کاهش یا افزایش دهد .

از آنجا که تمرین‌های این رشته ورزشی به‌صورت معلق و بر اساس وزن بدن صورت می‌گیرد دانش مربی در شناخت آناتومی حرکت و نیز مفاصل و تاندونها و اشراف روی عضلات لازم و ضروری می‌باشد. TRX به عنوان یکی از کارآمدترین ورزش‌های تناسب ادام و سلامتی در سرتاسر دنیا شناخته شده است.

فیسبوک