چهارده خبرنگار، از کارگاه آموزش خبرنگاری سند فراغت گرفتند

تصدیق‌نامه‏‌های نخستین دور کارگاه آموزش خبرنگاری طی محفل رسمی توزیع گردید. در این محفل که از سوی کانون فرهنگی- اجتماعی بامداد راه‏اندازی شده بود، شماری از مسوولان رسانه‏‌ها، فرهنگیان و فعالان اجتماعی اشتراک ورزیده بودند.

سخنرانان در این محفل، روی فرصت‌های کاری، مشکلات و چالش‌های موجود برای خبرنگاران و کار خبرنگاری صحبت کردند.

حسن عزیزی به نمایندگی از کانون فرهنگی-اجتماعی بامداد، راجع به کارکرد این مرکز فرهنگی صحبت نموده، آموزش و تربیت نسل جدید را جزو وظایف این نهاد برشمرد.

حبیبه علی‌زاده به نمایندگی از فارغان نخستین دور کارگاه خبرنگاری، در مورد نقش و مسوولیت رسانه‌ها در شرایط کنونی توضیح داده گفت: وظیفه اصلی رسانه‌ها اطلاع‌رسانی و آموزش و پرورش شهروندان و نظارت بر کارکرد حکومت است. رسانه مسوولیت دارد تا از رازهای پنهان جامعه پرده‌برداری نماید و مشکلات آن را به گوش مسوولان برساند.

محمود جعفری که به‌عنوان ترینر این دور از کارگاه خبرنگاری صحبت می‏کرد، گفت: یک رسانه نقش‌‏های گوناگونی دارد که به صورت فشرده می‏‌توان به نقش آموزشی، نقش رهبری و مدیریت، نقش تبلیغی و تفریحی و نقش ارتباطی اشاره کرد.

به باور جعفری رسانه می‏تواند عامل اساسی دگرگونی و تحول اجتماعی به حساب آید.

جعفری در ادامه افزود: رسانه‏‌ها باوجود دست‌آوردهای کلانی که در افغانستان داشته، اما با مشکلات زیادی هم مواجه  بوده است.

وی وابستگی‏‌های سیاسی و اقتصادی، فقدان یک استراتژی کلان ملی، تکیه بیشتر بر اطلاع‏‌رسانی و نپرداختن به موضوعات اساسی چون وحدت ملی، نبود امنیت و … را  از جمله چالش‏‌های رسانه‏‌ها در افغانستان عنوان کرد.

علی مزیدی؛ مدیر مسوول رادیو آسیای میانه، با تأکید بر اهمیت و نقش رسانه‏ها افزود: با وجود اینکه بیشتر از یک‌صدوپنجاه سال از عمر رسانه‌ها در افغانستان می‏‌گذرد، اما تغییرات اساسی و بنیادی در کیفیت رسانه‌ها به وجود نیامده است.

اسماعیل شهامت خبرنگار رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در افغانستان نیز یکی از سخنرانان محفل بود. وی ضمن اشاره به چالش‌‏های رسانه، بر فرصت‌های موجود در رسانه‏‌ها صحبت کرده گفت: اکنون فرصت‌های شغلی زیادی برای کسانی که واقعا توانایی و استعداد کار رسانه‌یی و خبرنگاری را دارند، وجود دارد. باید از این فرصت‏‌ها استفاده کرد.

آقای شهامت تاکید کرد که؛ نهادهای آموزش خبرنگاری باید بیشتر روی کیفیت و توانایی خبرنگارانی که در این مراکز مصروف فراگرفتن حرفه‌ خبرنگاری‌اند، توجه نمایند.

گفتنی است این کارگاه آموزشی به مدت سه ماه ( اسد، سنبله و میزان) در دفتر کانون فرهنگی-اجتماعی بامداد برگزار شده بود.

مرضیه هاشمی- باشگاه خبرنگاران جوان افغانستان