دید‌بان حقوق بشر: سپاه پاسداران، کودکان افغان مهاجر را برای جنگ به سوریه فرستاده است

سنگ قبرهای کودکان افغان در گورستان‌های ایران

راه مدنیت: دیدبان حقوق بشر در آخرین گزارش خود گفته است که سپاه پاسداران ایران کودکان افغان مهاجر در ایران را برای جنگ در سوریه به کار گرفته است.

بر اساس گزارش دیدبان حقوق بشر، طی بررسی عکس‌های سنگ قبرهای آن‌ها در گورستان‌های ایران، دید‌بان حقوق بشر هشت کودک‌سرباز افغان را مشخص کرده که در سوریه جنگیده و کشته شده‌اند. پنج تن از آن‌ها، یکی‌شان چهارده‌ساله بوده که در قطعۀ شهدای گورستان بهشت زهرای تهران دفن شده‌اند.

گزارش می‌افزاید: نوشته‌های روی سنگ قبر آن‌ها نشان می‌دهد که احتمالا همۀ آن‌ها در حال نبرد در سوریه کشته شده و همه آن‌ها در زمان مرگ زیر هجده‌سال سن داشته‌اند.

دید‌بان حقوق بشر همچنین توانسته سه مورد دیگر، یک هفده‌ساله، یک پانزده‌ساله، و یک هفده‌سالۀ دیگر را مستند کند که به ترتیب در ولایت‌های البرز، تهران و اصفهان به خاک سپرده شده بودند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دید‌بان حقوق بشر گفته که «ایران باید فوری به‌کارگیری کودک‌سربازان را متوقف کند و هر کودک افغان را که برای جنگ به سوریه اعزام کرده، بازگرداند.»

دیدبان حقوق بشر بر اساس گزارش‌های رسانه‌های داخلی ایران می‌نویسد که حداقل شش «مدافع حرم» از لشکر فاطمیون در نقاط مختلف ایران دفن شده‌اند که در زمان مرگ زیر هجده‌سال بوده‌‌اند. در دو مورد -حسن رحیمی و محمدزمان عطایی- اطلاعات حک‌شده روی سنگ قبرشان نشان می‌دهد که فرد دفن‌شده در زمان مرگ بالای هجده‌سال داشته است، اما مصاحبه‌های رسانه‌ها با خانواده‌شان آشکار می‌کند که هر دوی آن‌ها در هنگام مرگ در اثر جنگیدن در سوریه در واقع کودک یا زیر هجده‌سال بوده‌اند.

برای مثال، عیسی رحیمی، پدر کودک‌سرباز افغان متوفی، حسن رحیمی، در نوامبر ۲۰۱۶ به خبرگزاری قرآن ایران گفته که «بر روی سنگ مزارش سال ولادتش ۷۴ حک شده است، این در حالی ا‌ست که او متولد سال ۷۸ است؛ این شهید به عمد تاریخ ولادتش را به اشتباه گفته بود تا بگذارند راحت‌تر به جبهه‌ها برود، هنگام اعزام از او شناس‌نامه‌یی نخواسته بودند و به همین خاطر او توانسته بود از این طریق سن خود را بزرگتر از آن چیزی بگوید که بود.»

بر اساس حقوق بین‌الملل، به کارگیری کودکان زیر ۱۵سال برای مشارکت فعالانه در نبرد یک جنایت جنگی است.

طبق اساس‌نامۀ رم دیوان بین‌المللی کیفری، «سربازگیری یا جذب کودکان زیر پانزده‌ساله به نیروهای مسلح ملی یا استفاده از آن‌ها برای مشارکت فعال در نبردها» یک جنایت جنگی است. ایران عضو اساس‌نامۀ رم نیست، اما متعهد به حقوق بین‌الملل عرفی است که می‌گوید به‌کارگیری کودکان زیر پانزده‌سال جنایتی جنگی می‌باشد.

دیدبان حقوق بشر می‌افزاید: پروتکل انتخابی پیمان‌نامۀ حقوق کودک دربارۀ شرکت کودکان در درگیری‌های مسلحانه که در ۱۲ فبروری ۲۰۰۲ وارد کار شد می‌گوید که هجده‌سال حداقل سن برای مشارکت مستقیم در درگیری‌هاست. ایران پروتکل انتخابی را امضا کرده، اما مجلس این کشور هنوز برای تصویب‌اش رای‌گیری نکرده است.

دیده‌بان حقوق بشر گفته که سازمان ملل باید دربارۀ به‌کارگیری کودکان از سوی سپاه پاسداران ایران تحقیق کند، و دبیر کل باید بر اساس این شواهد، اضافه کردن این سازمان به فهرست سالانۀ نقض‌کنندگان حقوق کودک را بررسی نماید.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه دید‌بان حقوق بشر تاکید کرده که «ایران باید فوری پروتکل انتخابی را تصویب کند و تضمین کند که کودکان افغان برای جنگیدن در سوریه به کار گرفته نمی‌شوند.»

یک نظر

برای درج نظر اینجا کلیک کنید
  • هیچ نهادی در ایران هیچ کسی را به طور اجباری جهت جنگ به سوریه نفرستاده است و کسانی که رفته اند داوطلب بوده اند و در بین این داوطلبان تعداد زیادی ایرانی هستند و اتفاقا سن برخی از آنها هم زیر ۱۸ سال است. ولی اگر تعدادی از افغان های جوان داوطلب جنگ در سوریه شده اند به خاطر سپاه ایران نیست بلکه به خاطر این است که در محیطی بزرگ شده اند که با فرهنگ مقابله با ظلم و ظالم آشنا شده اند و این را درک کرده اند که جنگ در برابر داعش جنگی است که به نفع تمام کشورهای منطقه و افغانستان است و این درک و فهم همان چیزی است که اگر همه مردم افغانستان به آن دست یابند دیگر هیچ گروه تروریستی اعم از طالبان و داعش در افغانستان نخواهند بود و زنان و دختران و حتی مردان به صورت آزاد در افغانستان زندگی خواهند کرد

فیسبوک