«ناامیدی دشمن از ایجاد تفرقه و نزاع مذهبی»/ «تعهد پایدار حکومت در قبال مناطق مرکزی»

مراسم عاشورا، مسجد امام زمان خیرخانه کابل

راه مدنیت: رییس‌جمهور غنی در روز عاشورا با حضور در مسجد امام زمان خیرخانه کابل گفت که دشمنان مردم افغانستان از ایجاد تفرقه و نزاع‌های مذهبی در میان مردم ناامید شده‌اند؛ زیرا ما با پیروی از خاندان اهلبیت، وحدت و همدلی‌مان را حفظ کرده‌ایم.

آقای غنی وفاداری به امام حسین و یارانش را ضامن استواری و وفاق مردم مسلمان افغانستان یاد کرد و افزود: نیروهای امنیتی ما با تأسی از پایداری کربلا، امام حسین و یاران باوفایش، مردانه در برابر دشمنان می‌رزمند و دشمنان ما با رفتار یزیدی‌شان نابود و سرافکنده تاریخ خواهند شد.

وی در سخنانش ضمن گرامی‌داشت از حادثه کربلا و فرستادن درود به روان شهدای حادثۀ مسجد امام زمان و دیگر شهدای کشور، از مقاومت و بیداری مردم در برابر فجایع و دهشت‌هایی که به هدف ایجاد تفرقۀ مذهبی از جانب دشمنان مردم افغانستان اعمال می‌گردد، ابراز قدردانی کرده و آن را ستود.

آقای رییس‌جمهور خطاب به دشمنان مردم افغانستان گفت که من هم امروز (دیروز) در کنار برادران تشیع خودم، یکی از نمازگزاران و عزاداران مسجد امام زمان هستم و در هر مصیبت با آنان شریک می‌باشم و جانم از هیچ کسی شیرین‌تر نیست.

وی تصریح کرد که ما همگی در یک دین و صف واحد، دست در دست هم ایستاده‌ایم و به هر دو مذهب رسمی کشور خود افتخار می‌کنیم؛ زیرا وفاق و اخوت دینی ما در تمام کشورهای اسلامی نمونه و مثال‌زدنی است.

در این مراسم سرور دانش؛ معاون دوم رییس‌جمهور نیز در سخنانی، اولین درس عاشورا را پیام اصلاح‌گرانه عنوان کرد و گفت که امام حسین (ع) برای رهبری مسلمانان، یک حکومت پاک و عادلانه می‌خواست و مردم را از سلطه فسادپیشگان برحذر می‌داشت.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به ضرورت اتحاد و انسجام ملی در افغانستان، اخوت دینی و همدلی اهل سنت و اهل تشیع کشور را در سطح کشورهای اسلامی نمونه خواند.

معاون رییس‌جمهور با بیان این‌که دشمنان افغانستان درصدد ایجاد اختلافات فرقه‌یی در افغانستان می‌باشند گفت که تنها عامل خنثا کردن دسایس دشمنان، بیداری و همکاری مردم است.

به تاکید آقای دانش، بر اثر همین انسجام ملی و تلاش‌های رییس‌جمهور و هیأت رهبری حکومت وحدت ملی است که افغانستان به‌رغم چالش‌های موجود، در سطح داخلی و بین‌المللی جایگاه مناسبی یافته است.

وی حمایت جامعۀ جهانی از موضع حکومت وحدت ملی را نشانه این موفقیت‌ها خواند.

آقای دانش همچنین گفت که در بخش‌های داخلی نیز از یک پالیسی مدون در همه امور به‌خصوص در زمینه ارایۀ خدمات، اصلاحات و مبارزه علیه فساد برخورداریم.

در پایان، معاون رییس‌جمهور به تعهدهای حکومت در قبال مناطق مرکزی نیز تاکید کرد و در کنار پروژه‌های کوچک انکشافی از پروژه‌های کلان و ملی در مناطق مرکزی مانند سرک گردن‌دیوال، سرک دره‌صوف یکاولنگ، سرک دوشی‌ـبامیان، پروژه برق دوشی‌-بامیان و دیگر پروژه‌های انکشافی در مناطق مرکزی اشاره کرد و به ارادۀ جدی حکومت در این زمینه تصریح کرد.

قابل یادآوری است که بعد از پایان برنامۀ سخنرانی، رییس‌جمهور و سایر مقامات و حاضران مجلس، ضمن ادای نماز ظهر عاشورا، بر سر گور قربانیان حادثۀ مسجد امام زمان خیرخانه که در یک حمله تروریستی جان باختند و در صحن همین مسجد دفن شدند، ادای احترام کرده و به روان آنان درود فرستادند.

گفتنی است که مراسم عزاداری امام حسین؛ نواسه پیامبر بزرگ اسلام، امسال در فضای امن برگزار گردید. حکومت برای امنیت بهتر آیین‌های عاشورایی در افغانستان، طرحی را عملی کرد که بر اساس آن، افراد هر محل مسلح شده بود تا خود، امنیت مساجد و حسینیه‌ها را در زمان برگزاری مراسم عزاداری بگیرند. باید گفت که تدابیر امنیتی نیز در این روز، به شکل خوب و ویژه از سوی نیروهای امنیتی گرفته شده بود.

فیسبوک