دفاع جانانه پولیس ملی در «گومل»/ «پیرآغا» زبون شد!

حماسه ۳۸ سرباز پولیس ملی در برابر ۱۶۰۰ طالب مهاجم.

بیش از پنج‌روز است که ۱۶۰۰ طالب مسلح به قوماندانی «پیرآغا» والی نام‌نهاد طالبان در ولایت پکتیکا در ولسوالی گومل این ولایت در برابر ۳۸ سرباز شجاع پولیس می‌جنگند.

منابع موثق در گفتگو با روزنامه راه مدنیت که نمی‌خواهند از آن‌ها نام برده شود، تایید می‌کنند که پس از پنج‌روز حملات پیاپی تهاجمی ۱۶۰۰ طالب مسلح، هنوز ولسوالی گومل در اختیار نیروی دولتی قرار دارد و فعلا این حملات به کمک این نیروها مهار و پراکنده شده است.

ولسوالی گومل در حدود ۱۲۰ کیلومتر با پاکستان سرحد مشترک دارد. طالبان مسلح یا گروه‌های تروریستی، از مناطق «وانه» و «اعظم ورسک» در آن طرف خط مرزی، با حمایت وسیع تجهیزات جنگی به‌شمول سلاح‌های ثقیله، پنج‌روز است که در تلاش تصرف ولسوالی گومل‌اند، اما با پایمردی ۳۸ سرباز پولیس به فرماندهی «بی‌یار شینواری» و به همکاری قطعه ۸۰ نفرۀ امنیت ملی به فرماندهی «وزیر شاهین» موفق به تصرف این ولسوالی نشده‌اند.

بنا به گفته این منبع؛ در آخرین درگیری‌های ۹ ساعته روز شنبه، مهاجمان ناچار به فرار از منطقه شده‌اند، در حالی که سربازان پولیس سه تن شهید دارند و طالبان بیش از ۷۰ نفر در این درگیری‌ها تلفات داده‌اند.

با این حال اما، پیرآغا والی نام‌نهاد طالبان تهدید کرده که ولسوالی استراتیژیک گومل را تحت هر شرایطی به تصرف خود در خواهد آورد. پیرآغا پیش از این والی نام‌نهاد طالبان در ولایت غزنی و زابل بود.

بر اساس گزارش‌ها، این ولسوالی که از مرکز ولایت فاصله زیاد دارد، امکان اکمالات و حمایت‌های نظامی نیز خیلی کم است.

طالبان که در این حمله‌شان از ولایت غزنی، به‌خصوص اندر غزنی و قندهار نیرو گردآوری کرده بودند، آمادگی کافی برای تصرف ولسوالی گومل گرفته بودند، اما با دفاع سرسختانه و شجاعانه ۳۸ سرباز پولیس و در دقایق آخر حمایت قطعه ۸۰ نفره امنیت ملی، شکست خوردند.

با این همه اما، سقوط این ولسوالی به‌دست طالبان با توجه به کمیت نیروهای جنگی دوطرف خیلی متصور است و باید برای تحکیم امنیت آن از کابل توجه لازم صورت گیرد.

انگیزه میهن‌پرستی این سربازان پولیس ملی و امنیت ملی قابل ستایش است. باید مسوولان و مقامات امنیتی از چنین قهرمانانی به خوبی تقدیر کنند و در مقابل به کسانی جزا دهند که در برابر امنیت کشور دست به معامله و فساد می‌زنند و امنیت عامه را مختل می‌کنند.

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید