فدراسیون فوتبال هم‌چنان مورد اعتراض

پنج‌شنبۀ هفته پیش، ده‌ها تن از ورزشکاران ولایات لوگر، میدان وردگ، خوست، پکتیا و پکتیکا در یک گردهمایی در مقابل فدراسیون فوتبال از فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) خواستند هر چه زودتر زمان برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال افغانستان را مشخص سازد.

این ورزشکاران، خواهان تغییر و رشد فوتبال شدند و گفتند که « از دست زورگویی رییس فعلی و سکرتر فدراسیون فوتبال به ستوه آمده‌ایم. ما خواهان انتخابات شفاف فدراسیون فوتبال استیم و باید برای رشد فوتبال در ولایات برخورد یکسان صورت گیرد.»

اما مسوولان فدراسیون فوتبال ادعاهای این ورزشکاران را در قسمت برخورد دوگانه رد کرده و می‌گویند که آنان برای برگزاری انتخابات تعهد دارند و منتظر فیصله «فیفا» برای برگزاری انتخابات هستند.

اما احمدولی گلاب‌زوی؛ رییس فدراسیون فوتبال در خوست گفت که «مدت پانزده سال است فدراسیون فوتبال هیچ برنامه‌یی به‌خاطر رشد فوتبال در این ولایت نداشته است.»

وی افزود که از آغاز لیگ برتر تا کنون ورزشکاران را از کابل و ولایت شمالی به‌نام ولایت لوگر در تیم «داباسین څپی» برگزیده‌اند. او افزود: حتا پولی که سالانه فدراسیون فوتبال به فدراسیون لوگر می‌دهد، چندین سال است که پرداخت نشده و ورزشکاران در این ولایت در بی‌برنامگی و مشکل زیاد به سر می‌برند.

وی از فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) خواست که به‌خاطر سرنوشت ورزشکاران و بیرون‌رفت از این وضعیت سرنوشت انتخابات را مشخص ساخته تا ورزشکاران در تمامی ولایت‌ها رشد یکسان داشته باشند.

جهادالحق یکی از ورزشکاران ولایت پکتیا می‌گوید: «برای راه یافتن به تیم د اباسین څپی آمادگی دارم، اما هر سال وقتی به فدراسیون فوتبال این ولایت مراجعه می‌کردم، می‌دیدم که ورزشکاران از مرکز به این تیم انتخاب شده‌اند.»

محمد آصف؛ ترینر تیم الف همت مجاهد ولایت خوست نیز می‌گوید: فساد، تعصب، قوم‌گرایی و برخورد دوگانه مسوولان فدراسیون فوتبال، سبب شده که این ورزش در چند سال اخیر دستاورد خاصی نداشته باشد.

وی افزود که فدراسیون فوتبال همه‌ساله در خصوص انتخابات ورزشکاران از زون جنوب در تیم د اباسین څپی برخورد ناعادلانه دارند.

به گفته محمدآصف، تمام زون‌ها دارای انتخابات و برگزاری مسابقات همه ساله‌اند، اما انتخابات و مسابقات زون جنوب در کابل برگزار می‌شود و این هرگز برای ما قابل قبول ما نیست و باید مسابقات و انتخاب بازیکنان در خود ولایت مذکور برگزار شود.

او بیان داشت که اگر فدراسیون فوتبال مشکل ندارد، پس چرا نمی‌خواهد انتخابات برگزار شود تا شخصی صادق که به رشد ورزش فوتبال بیندیشد، از سوی ورزشکاران انتخاب شود.

محمدیوسف کارگر؛ معاون فنی فدراسیون فوتبال ادعاهای این ورزشکاران را در قسمت برخورد دوگانه با آنان رد کرده و می‌گوید که بازیکنان تیم فوتبال د اباسین څپی بر اساس معیارهای وجود که برای گزینش بازیکنان مد نظر است، صورت گرفته و ادعای موجود یک دروغ محض می‌باشد.

او گفت: «فدراسیون زمان انتخابات را مشخص کرده بود، اما بر اساس مداخله برخی افراد و اشخاص انتخابات به تعویق افتاده و تا زمانی که فیفا در این مورد تصمیم نگیرد، ما صلاحیت برگزاری انتخابات را نداریم.»

اعتراض‌کنندگان که در مقابل درب ورودی فدارسیون فوتبال تجمع نموده بودند، محمدسالم علمی؛ رییس فدراسیون فوتبال ولایت لوگر قطع‌نامۀ پنج‌ماده‌يى را به خوانش گرفت و گفت که تاریخ انتخابات فدراسیون فوتبال باید هرچه زودتر مشخص شود، یک‌ماه قبل از انتخابات باید رییس فعلی از موقف‌اش کنار برود و سکرترجنرال که شخصی بی‌طرف است باید دست از کمپاین برای رییس کنونی بردارد.

در قطع‌نامه آمده که رهبری فدراسیون فعلی از بودجه ورزشکاران برخلاف قانون و اساس‌نامه فیفا به نفع خویش استفاده می‌کند، آنان از فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) می‌خواهند که مشکلات ورزشکاران را در این فدراسیون مورد بررسی قرار دهد.

غضنفر عادلی/ روزنامه راه مدنیت