دوستم تسلیم هیچ فشاری نخواهد شد/ در ایجاد ایتلاف، کشورهای خارجی نقش کلیدی دارند

شماری از احزاب سیاسی و آگاهان سیاسی می‌گویند که ایتلاف شکل‌گرفته بین جنرال عبدالرشید دوستم رهبر جنبش ملی، عطامحمد نور والی بلخ، محمد محقق رهبر وحدت مردم افغانستان و صلاح‌الدین ربانی برای رسیدن اهداف دیگر است و به زودترین فرصت این ایتلاف برهم می‌خورد.

سید ابراهیم عماد فرزند معاون حزب جمعیت اسلامی در گفتگوی ویژه به روزنامه راه مدنیت گفت: ایتلاف شکل‌گرفته بین جنرال دوستم، عطامحمد نور و محمد محقق دوام ندارد؛ چرا که هدف این ایتلاف برای برآورده شدن منافع شخصی است نه منافع ملی و حزبی و  به زودترین فرصت این ایتلاف برهم می‌خورد.

آقای عماد گفت: در هر ایتلاف چند چیز مانند هم‌فکر بودن، هم ایدیولوژی بودن، در مواردی هم‌قوم بودن نقش اساسی دارند که ایتلاف دوستم، نور، محقق و ربانی فاقد این موارد است.

این عضو حزب جمعیت می‌گوید که در ایجاد ایتلاف بین دوستم، نور و محقق، کشورهای خارجی نیز نقش کلیدی دارند که اگر حکومت افغانستان با کشورهای حامی این ایتلاف وارد مذاکره شود این ایتلاف را از بین می‌‍‌‌برند.

عماد افزود: ایتلاف شکل‌گرفته می‌تواند محور فشار بالای حکومت باشد اما حکومت این را می‌داند که قیمت سران ایتلاف چند است و آن را پرداخت کند.

به گفته وی، 95 درصد حزب جمعیت اسلامی مخالف چنین ایتلافی‌اند و ایجاد این ایتلاف را به نفع ملت نمی‌دانند.

از سوی دیگر حمید الله علی‌زی؛ رییس حزب اساس نو افغانستان نیز در گفتگوی ویژه با روزنامه راه مدنیت می‌گوید که ایجاد ایتلاف توسط جنرال دوستم، عطامحمد نور و محقق هیچ دردی از مردم را دوا نمی‌کند و در شرایط کنونی به جای وحدت، ایجاد چنین ایتلاف به ضرر ملت و دولت است.

آقای علی‌زی گفت که در هیچ یک از کشورهای جهان چنین  ایتلافی وجود ندارد که اعضای آن در حکومت حضور داشته باشند و علیه حکومت نیز موضع‌گیری کنند.

رییس حزب اساس نو بیان داشت: ایتلاف رهبر حزب جنبش ملی، رهبر حزب وحدت مردم افغانستان و رییس حزب جمعیت و والی بلخ دوام‌دار نیست چرا که این افراد در تضاد فکری قرار دارند.

علی‌زی تاکید کرد: سران ایتلاف  برای رسیدن به هدف‌های دیگر ایتلاف ایجاد کرده‌اند و با برآورده شدن هدف تعیین‌شده‌شان ایتلاف نیز برهم خواهد خورد.

اما از سوی دیگر بشیراحمد ته‌ینج؛ سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان در گفتگوی ویژه با روزنامه راه مدنیت گفت: بعد از تشکیل ایتلاف، هر روز تعداد زیادی از سیاسیون کشور حمایت خود را از این ایتلاف اعلام می‌کنند.

آقای ته‌ینج افزود که در شرایط کنونی ایجاد ایتلاف بین احزاب مطرح کشور یک نیاز اساسی برای حل نابسامانی در درون حکومت بود که سران سه حزب آقایان جنرال عبدالرشید دوستم رهبر حزب جنبش ملی، محمد محقق رهبر حزب وحدت مردم افغانستان، صلاح الدین ربانی رییس حزب جمعیت اسلامی و عطامحمد نور والی بلخ تصمیم گرفتند دست به ایجاد ایتلاف بزنند.

سخنگوی حزب جنبش ملی بیان داشت که هدف ایتلاف اصلاحات در تامین امنیت، اصلاحات بنیادی و سیاسی است که سران ایتلاف از مردم و جامعه جهانی می‌خواهند که از خواست‌های این ایتلاف حمایت کنند.

آقای ته‌ینج در رابطه به سفر معصوم استانکزی به کشور ترکیه و برهم زدن ایتلاف افزود: جنرال دوستم رهبر جنبش تسلیم هیچ نوع فشار نخواهد شد و به ایتلاف پایبند خواهد بود. او افزود: جنرال دوستم نمایندگی از میلیون‌ها رای مردم می‌کند و هیچ وقت خیانت به رای مردم نخواهد کرد.

به گفته آقای تهینج، در روزهای اخیر بعضی برداشت اشتباه از ایتلاف کرده‌اند و این ایتلاف بین سه حزب کشور برای تضعیف حکومت نیست؛ بل برای آرودن اصلاحات در درون حکومت است.

 در همین حال محمداگل مجاهد آگاه امور نظامی و سیاسی به روزنامه راه مدنیت گفت: ایتلاف که اعضای آن  شریک حکومت باشند و علیه حکومت ایجاد ایتلاف کنند معنا ندارد. مدت سه سال گذشته این افراد کجا بودند که تازه بیدار شده و خواهان اصلاحات شده‌اند.

مجاهد افزود: اگر حکومت در مدت سه سال گذشته کم‌کاری کرده است، اعضای ایتلاف نیز مسوول این کم‌کاری‌اند و هر کدام این افراد صلاحیت بالایی در حکومت داشته‌اند.

او افزود: جنرال دوستم معاون رییس‌جمهور، محمد محقق معاون ریاست اجراییه، عطا محمد نور والی ولایت بلخ و صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه، برای بقای قدرت خود این ایتلاف را ایجاد کرده‌اند و می‌خواهند که اعتماد از دست رفته مردم را دوباره کسب کنند.

 مجاهد تاکید کرد: حکومت هیچ کاری علیه این ایتلاف کرده نمی‌تواند؛ چرا که این افراد از یک روند دموکراتیک انتخاب شده و هیچ کس حق برکناری آنان را ندارند.

غضنفر عادلی/ روزنامه راه مدنیت