وزیر شهرسازی: در دولت قبلی وزارت شهرسازی یک شرکت سهامی بود

سید سعادت منصور نادری؛ وزیر شهرسازی و مسکن به صورت ناامیدانه‌یی اظهار می‌کند که ساخت‌وساز شهرک‌های غیر قانونی و غیر معیاری خیلی زیاد است.

آقای نادری روز یکشنبه در نشستی خبری در کابل از تعداد این شهرک‌ها و چه کسانی این شهرک‌ها را ساخته، سخنی نزد، اما گفت که شهرک‌های غیر قانونی و غیر معیاری بسیار زیاد است.

وی خاطرنشان کرد تلاش‌هایی روی دست است تا معیارهای زندگی برای ساکنان این شهرک‌ها فراهم شود.

وزیر شهرسازی و مسکن اضافه کرد که برخی از شهرک‌ها از نظر موقعیتی خوب است، اما تعدادی از شهرک‌ها سر کوه‌ها بنا شده که معیار ساختن آن بسیار دشوار است.

او تصریح کرد که خراب کردن این شهرک‌ها دور از منطق است، اما تلاش می‌شود که این شهرک‌ها معیاری شوند.

گفتنی است که طی یک‌ونیم دهۀ گذشته، نبود قانون و رشد مافیای زمین، باعث شد میلیون‌ها متر مربع زمین دولتی غصب و تبدیل به شهرک مسکونی گردد.

با این حال اما تاکنون ادارۀ اراضی آمار دقیقی منتشر نکرده که چه مقدار زمین توسط زورمندان، مافیای زمین و فرماندهان جهادی غصب شده است.

وزیر شهرسازی و مسکن در این نشست بر ارادۀ قوی مبارزه با فساد اداری اشاره کرد و گفت که عده‌یی در دولت پیشین وزارت را به شرکت سهامی تبدیل کرده بودند.

اقای نادری به شش رییسی که متهم به فساد شده و به دادستانی کل معرفی شده بودند اشاره کرد و گفت: میراثی که از وزارت به ما رسیده بود، با مشکل‌های فراوانی مواجه بود. افراد در این وزارت به صورت شرکت سهامی کار می‌کردند.

لازم به ذکر است که حدود یک‌سال پیش پرونده‌های شش ریاست وزارت امور شهرسازی که متهم به فساد اداری بودند به دادگاه ابتدایی مبارزه با فساد اداری فرستاده شد. تاکنون روند دادگاهی این افراد نهایی نشده است.

چندی پیش حسن عبداللهی، وزیر پیشین شهرسازی و مسکن در نامه‌یی سرگشاده به دادستانی کل نوشته بود که به جزای این افراد تخفیف داده شود. با این حال اما گفته می‌شود که آقای عبداللهی؛ وزیر پیشین این وزارت متهم به فساد و اختلاس‌های کلانی است که با وساطت و  پادرمیانی برخی رهبران قومی، به دوسیه‌های وی رسیدگی نشده است.

عضویت در هبیتات

وزیر شهرسازی و مسکن همچنین از عضویت افغانستان در حکومت‌داری جهانی (هبیتات) خبر داده گفت که این افتخار را افغانستان در بیست و ششمین نشست شورای عالی حکومت‌داری جهانی کسب کرد .

آقای نادری عضویت در هبیتات را برای کشور مهم عنوان کرد و افزود که شورای عالی حکومت‌داری شهری جهان (هبیتات) در بخش مسکن، توسعه شهری و استقرار برگشت مهاجران فعالیت داشته و اکنون افغانستان و وزارت شهرسازی و مسکن با ارایۀ راه‌کارهای مشخص، راهبردی، فعالیت‌ها و برنامه‌های چشم‌گیر و موثر خود در این راستا توانست عضویت این شورا را کسب نماید. افغانستان پنجاهمین کشوری می‌باشد که عضویت هبیتات را به دست آورده است.

او در بخشی دیگر از صحبت‌هایش گفت که شهروندان کشور خواهان تکمیل شدن تمام پروژه‌های نیمه‌کاره بوده و وزارت شهرسازی و مسکن در این زمینه تلاش دارد تا تمام پروژه‌های ناتکمیل را تکمیل کند.

به گفته وزیر شهرسازی، برخی از کارمندان این وزارت حدود ۱۰۷ میلیون افغانی را از بابت فروش آپارتمان از مردم گرفته بودند که با مشخص شدن موضوع، پول به صاحبانش باز گردانده شد.

او می‌گوید مقدار تحویلی برای هر مالک آپارتمان از ۲۵۰ هزار تا ۴۷۰ هزار افغانی بود.

آقای نادری همچنان از آغاز روند کار ۴ پروژه جدید در ولایت غزنی خبرداد و گفت در سفری که روز گذشته به ولایت غزنی داشته ۴ پروژۀ جدید عملا کارش آغار یافته است.

علی‌رضا احمدی/ روزنامه راه مدنیت