در گفتگوی سفیر چین با روزنامه راه مدنیت: چین با گروه طالبان در ارتباط است

یائو جینگ؛ سفیر جمهوری خلق چین در کابل

دولت جمهوری خلق چین اخیرا از تلاش مقام‌های افغان برای گفتگو با مخالفان مسلح دولت افغانستان حمایت کرده و تلاش می‌کند که طالبان را به گفتگو با دولت افغانستان تشویق کند.

یائو جینگ؛ سفیر جمهوری خلق چین در کابل در گفتگویی ویژه با روزنامه راه مدنیت گفت: دولت چین با گروه طالبان در ارتباط است و از هر گونه تلاش حکومت افغانستان برای آوردن صلح با گروه‌های مسلح مخالف دولت از جمله گروه طالبان حمایت می‌کند.

آقای یائو جینگ افزود: افغانستان چهار دهه است که از درگیری داخلی و حضور تروریستان رنج می‌برد و کشور چین همواره احساس همدردی خود را با مردم و دولت افغانستان ابراز کرده است.

این نماینده جمهوری خلق چین بیان داشت که چین از حضور گروه‌های تروریست در افغانستان نگران است و حضور این گروه‌ها می‌تواند تهدید جدی برای کشورهای منطقه از جمله چین باشد، چرا که افغانستان با کشور چین مرز مشترک دارد.

سفیر چین افزود: دولت چین با گروه طالبان در ارتباط است و این ارتباط برای تحقق صلح بین دولت افغانستان و گروه‌های مخالف دولت است. او افزود که ناامنی افغانستان تاثیر مستقیم بالای کشورهای همسایه افغانستان می‌گذارد.

یائو جینگ گفت: چین حکومت افغانستان را در زمینه مبارزه با گروه‌های تروریستی حمایت می‌کند و حکومت افغانستان نیز برنامه‌های جدی برای سرکوب مخالفان مسلح دولت دارد.

او تاکید کرد: چین با هیچ کشور دیگر در زمینه مبارزه با گروه‌های تروریستی همکاری ندارد و تنها هدف اصلی دولت چین، حمایت دولت افغانستان است که صلح را در کشور خود برقرار کند.

این مقام چینی در رابطه به حضور گروه داعش در افغانستان گفت: داعش یک گروه تروریستی جهانی است و در افغانستان نیز در حال رشد، و باید همکاری جدی بین کشورهای منطقه در زمینه مبارزه با گروه داعش وجود داشته باشد.

یائو جینگ افزود: قوای خارجی در افغانستان در حال جنگ با تروریستان استند و دولت افغانستان را در امر مبارزه  با گروه‌های مسلح مخالف دولت حمایت می‌کنند، چین نیز تلاش می‌کند حکومت افغانستان را در امر مبارزه با گروه داعش حمایت کند.

این مقام چینی گفت: ناامنی یکی از عوامل جدی سد راه سرمایه‌گذاران چینی در افغانستان است. اگر در افغانستان امنیت تامین باشد سرمایه‌گذاران چینی علاقمندند در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کنند.

او تاکید کرد: چین از سال ۲۰۰۲ تا اکنون به افغانستان ۳٫۶ میلیارد دالر امریکایی کمک بلاعوض کرده است.

چین چندین پروژه بازسازی را تا اکنون در افغانستان عملی کرده است که از آن جمله اعمار شفاخانه جمهوریت در کابل، مرکز آموزش زبان چینایی، مهمان‌خانه دانشگاه کابل، مرکز ساینس و تکنالوژی، اعمار بخش‌هایی از کاخ ریاست جمهوری، مرکز ملی کار شغلی و تخنیکی و بزرگترین پروژه خانه مسکونی در کابل را ساخته است.

در سال ۲۰۱۵ – ۲۰۱۶ چین سومین شریک تجاری افغانستان بوده که ۹۷ درصد نیارهای مورد نیاز افغانستان را برآورده ساخته است. محصولات کشاورزی افغانستان مانند زعفران نیز به چین صادر شده است.

غضنفر عادلی/ راه مدنیت