هشدار شورای ثبات و حراست: روس‌ها سر خود به صخره نزنند

عبدالرب رسول سیاف، رییس شورای حراست و ثبات می‌گوید ستون پنجمی‌ها به ناموس خود که دین، وطن و اعضای خانواده است، خیانت می‌کنند.

آقای سیاف، روز دوشنبه ۱۱ ثور در بیست‌وپنجمین سالروز پیروزی مجاهدان بر دولت وقت (۸ثور) در کابل گفت: کسانی که با دشمنان کشور همکاری می‌کنند، ستون پنجم هستند.

اصطلاح ستون پنجم در سال‌های اخیر وارد ادبیات سیاسی کشور شد و به آن عده از افراد داخل نظام اطلاق می‌شود که با گروه طالبان و سایر گروه‌های تروریستی همکاری می کنند.

رییس شورای حراست و ثبات همچنین به سران حکومت گفت که در سیستم کدری نظام تجدید نظر کند و از مجاهدان نیز استفاده شود.

آقای سیاف گفت: «افغانستان پُر از کدر است، چرا دولت نمی‌خواهد از مجاهدان به عنوان کدر استفاده کند؟» نظام نیازمند یک تجدید نظر اساسی است.

او افزود، کشتی حکومت سوراخ شده و کج کج روان است، اگر سوراخ‌هایش ترمیم نشود، غرق می‌شود، فساد و فحشا در تمام سطوح رخنه کرده و مانند موریانه بدنه حکومت را می‌خورد.

این اولین باری نیست که سیاف و یا سایر سیاست‌مدارانی که مدعی جهاد هستند از برخورد دولت با خودشان انتقاد می‌کنند، پیش از این نیز بارها دولت را به بی‌اعتنایی به مجاهدان متهم کرده بودند.

دولت در برابر این خواست مجاهدان همواره سکوت اختیار کرده اما عده‌یی از کارشناسان می‌گویند که انتقادهای سران احزاب جهادی- سیاسی فقط به خاطر خودشان است.

عبدالرب رسول سیاف اما می‌گوید که عنوان مجاهد بهترین وظیفه است و هیچ وقت نخواسته که برای چوکی صدایی را بلند کند.

لازم به ذکر است که در چارچوب حکومت وحدت ملی صدها فرد جهادی در پست‌های بالای دولتی ایفای وظیفه می‌کنند و تاکنون انتقادی در این قسمت نداشته‌اند.

گپ دروغ مفتی

عبدالرب رسول سیاف در این نشست، علاوه بر دولت، خواسته‌هایی را از شورشیان مسلح، جامعه جهانی و کشورهای همسایه نیز مطرح کرد.

او خطاب به گروه طالبان گفت که به گپ‌های دروغین مفتیان بازی نخورید و جنگی که منجر به مسدودسازی سرک‌ها و کشتن زنان و کودکان شود، جهاد نیست.

آقای سیاف خطاب به شورشیان گفت که از این جنگ دست بردارند و اگر هم بر نمی‌دارند این عمل خود را جهاد نام‌گذاری نکنند.

وی در قسمتی دیگر از سخنان خود به موضع پیوستن حکمت‌یار به روند صلح اشاره کرد و گفت امیدواریم این اقدام حکمت‌یار صفحه‌یی نو را برای مجاهدان باز کند.

سیاف از فرد یا گروهی نام نگرفت و گفت که ورق‌های گذشته را باز نکنیم.

با آمدن گلبدین حکمت‌یار، عده‌یی از شهروندان کابل مخالفت خود را با او اعلام کردند و برخی از بنرهای خوش‌آمدگویی که با عکس حکمت‌یار مزین شده بود، پاره کردند و یا رنگ پاشیدند.

روس‌ها سر خود به صخره نزنند!

آقای سیاف همچنین به صورت تلویحی به روسیه گفت: سر خود را با صخره جنگ ندهد و از مداخله‌های دفعه پیش خود عبرت بگیرد. مداخله این بار ممکن است که کشورت را صدپارچه کند.

سیاف این سخنان را خطاب به همسایه شمالی عنوان کرد، اما در شرایطی مطرح می‌شود که چندی پیش روس‌ها گفته بودند با رهبران گروه طالبان در تماس هستند.

هرچند روس‌ها گفته بودند که تماس آنان فقط برای رسیدن به صلح است، اما گفته‌های رییس شورای حراست و ثبات، هُشدارآمیز بود.

آقای سیاف همچنین به خطاب جامعه جهانی گفت که هنوز جنگ به سرانجام نرسیده است، برای رسیدن به صلح اهرم فشار وارد کنند تا هیچ شهروندی صدای شلیک تفنگ را نشنوند؛ یا اینکه شهروندان کشور را مسلح کنید تا با دشمن مبارزه کنند.

بیدار باش دولت!

محمدعمر داوودزی، رییس کمیته سیاسی شورای حراست و ثبات نیز در این نشست از عملکرد دولت انتقاد کرد و گفت که مشکل فراوانی در این کشور وجود دارد.

آقای داوودزی همچنین اضافه کرد که دولت باید بیدار باشد و بداند که مشاوران ایرانی، پاکستانی و روسی اینجا چه کار می‌کند. او گفت دولت باید تمامی تصامیمی که می‌گیرد با مردم شریک نماید و به ارادۀ ملت مراجعه کند.

پیش از این نیز، سخنگوی ناتو گفته بود ک شواهدی وجود دارد که روسیه با گروه طالبان در ارتباط است و آنان را مشاوره می‌دهند و پشتیبانی می‌کنند.

همچنین چند ماه پیش والیان چند ولایت در جنوب و جنوب غرب کشور مدعی بودند که برخی از نیروی سپاه پاسداران ایران با مخالفان مسلح در این ولایت‌ها ارتباط دارند؛ هرچند این ادعاها مستند نیستند.

غرب و جهاد افغانستان

محمدیونس قانونی؛ معاون شورای حراست و ثبات نیز در این نشست به موضوع جهاد اشاره کرد و گفت که جهاد افغانستان با کمک غرب صورت گرفت.

آقای قانونی خاطرنشان کرد که حمایت غرب برای زمین‌گیر کردن شوروی سابق بود.

او رفتار مجاهدان در زمان جنگ را تحسین کرد و گفت که در زمان مبارزات با هیچ یک از سران احزاب کمونیستی برخورد ناشایست صورت نگرفت. او به موضوع پناهندگی داکتر نجیب در سازمان ملل اشاره کرد.

یونس قانونی در قسمتی دیگر از سخنان خود نیز از عملکرد دولت انتقاد کرد و گفت که ملت به شما اعتماد کرد و رای داد و اکنون مردم می‌فهمند که شما به تعهدهای خود عمل نکردید.

او خطاب به دولت افزود، شما وعده‌هایی دادید، اما هر روز مخالفان مسلح قوی‌تر و مسلح‌تر می‌شوند. با این مشی چگونه ممکن است ادامه داد؟

آقای قانونی از سیاست‌مداران کشور خواست که به گونۀ فردی حرکت نکنند و همه زیر یک چتر واحد با مشکل‌ها و چالش‌های فراروی مبارزه کنند و راه بیرون‌رفت از بحران را مطرح کنند.

گفتنی است که محتوای سخن اکثر سخنرانان بیست‌وپنجمین سالروز پیروزی مجاهدان بر دولت وقت، انتقاد از دولت، تاکید بر وحدت و همبستگی و صلح را تشکیل می‌داد.

این همایش با حضور سران شورای حراست و ثبات، سیاسیون و شهروندان در کابل برگزار شده بود.

علی‌رضا احمدی/ راه مدنیت