پاسخ تلویحی رییس‌جمهور به احمدضیا مسعود

راه مدنیت: محمداشرف غنی، رییس جمهوری در بیست و پنجمین سالروز پیروزی مجاهدان بر دولت وقت، ایراد سخن کرد و مردم و سران دولت را به اتحاد و همبستگی دعوت کرد.

آقای غنی روز شنبه ۹ ثور، در ارگ ریاست جمهوری گفت: «هر سخن ناسنجیده، موضع‌گیری احساسی، اقدام غیرمسوولانه  و هر تصرف متضاد با منافع ملی، به دشمنان ملت ما فرصت می‌دهد تا ابتکار عمل را در دست گرفته و اهداف شوم خود را پیاده کنند.»

رییس جمهوری در قسمتی دیگر از سخنان خود گفت که ما در شرایط آسیب‌پذیر هستیم و باید متوجه اعمال و رفتار خود باشیم.

او افزود: اگر صفوف درونی ما شکاف بردارد و وحدت داخلی ما متزلزل شود، اعتماد میان ما سستی بپذیرد و زمزمه‌های ناخوشایند اختلافات قومی، سمتی، زبانی، مذهبی و گروهی گوش جامعه را بیازارد، دشمن از آن سوء‌استفاده خواهد کرد.

این گفته‌های رییس‌جمهوری در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش، احمدضیا مسعود، بعد از برکناری‌اش از سمت نمایندگی خاص رییس‌جمهوری در امور حکومت‌داری خوب، بر تشکیل دولت موقت هشدار داده بود.

مقابله با سهل‌انگاری

رییس جمهوری در این نشست به رویدادهای اخیر اشاره کرد و گفت که با هرگونه کوتاهی و سهل‌انگاری در وظیفه، به‌خصوص در عرصه‌های دفاعی و امنیتی با جدیت مقابله می‌کنیم.

او ادامه داد که برخی از اقدام‌های لازم در این زمینه را در سطح رهبری نهادهای دفاعی و امنیتی شاهد بودید و برنامه‌های دیگری نیز در راه است.

رییس‌جمهوری همچنین خاطرنشان کرد: ما در پی ویرانی و تباهی نیستیم، سربازان ما به‌خاطر تجاوز و وحشی‌گری نمی‌جنگند، ملت ما آرزوی بربادی دیگران را در سر نمی‌پروراند و فرهنگ و مدنیت اسلامی ما خاستگاه افراطیت و تروریسم و وحشی‌گری نیست. ما هیچ سرزمینی را عمق استراتژیک خود تعریف نکرده‌ایم، ما با هیچ گروه تروریستی عقد اخوت نبسته‌ایم، ما راه تجارت با خون و ویرانی را در پیش نگرفته‌ایم و به‌غیر از خیر و خوبی برای خود و همسایگان خود و دیگر کشورها آرزویی نداریم.

محمداشرف غنی همچنین به موضوع اصلاحات در نظام اشاره کرد و افزود که حکومت اراده محکم برای اصلاحات در کشور دارد.

او گفت که حکومت وحدت ملی نیاز بنیادی به اصلاحات دارد؛ فسادپیشگان نباید تبریه شوند و کسی حق مداخله سیاسی در نهادهای عدلی و قضایی را نداشته باشد. آقای غنی ادامه داد که ملت و دولت اراده و ظرفیت آوردن اصلاحات در کشور را دارد.

مراسم گرامیداشت از ۸ ثور؛ روز «پیروزی مجاهدین» در روز ۹ ثور در ارگ ریاست‌جمهوری در حالی برگزار شد که آقای حکمت‌یار نیز همزمان در اولین سخنان رسمی و آشکار خود نکته‌های مشابهی با سخنان رییس‌جمهور غنی را ایراد کرد.