امریکای آینده؛ زندگی، آزادی و پرزیدنت ایوانکا!

پدر ایوانکا دلش می‌خواست که خودش هم پیازداغ بحث تساوی حقوق افراد را زیاد کند، ولی انگار پیش‌دستی‌کردن ایوانکا به او برخورده بود و اخم را روی ابروهایش هک کرده بود. ترمپ پس از ترک میز ریاست‌جمهوری کمی حساس‌تر شده بود. پروژۀ کتابخانۀ ترمپ به کل شکست خورده بود؛ او فقط به یک کتاب دیگر فکر می‌کرد که می‌توانست در کتابخانه‌اش جای گیرد.

رییس‌جمهور دونالد ترمپ، برای پاسداشت دوصدوپنجاهمین سالگرد ایالات متحده امریکا یک مهمانی مجلل در مار-یه-لاگو کاخ سفید برگزار کرده است. بر روی بنرهای آویخته‌شده از گوشه‌گوشۀ این عمارتِ مزین به طلا یک شعار به چشم می‌خورد: «زندگی، آزادی و در جستجوی توافق.» این شعار در طول سال منتهی به جشن، همه‌جا شنیده می‌شود.

بخش شمالی کاخ سفید که درحال‌حاضر با همین نام شناخته می‌شود، سال پیش، از آن مراسم به «موزیم واشنگتن» بدل گشت. دانش‌آموزان مدرسه‌یی در موزیم به صف کشیده شده‌اند تا با حس مسوولیت خود به چهره‌های شخصیت‌هایی که این کشور را در ۲۵۰ سال گذشته رهبری کرده‌اند، بنگرند. تمام آن فضا را می‌توان در ازای پرداخت مبلغی برای برگزاری مراسم عروسی، میهمانی‌های یهودیان و مراسم مشابه، اجاره کرد. حتی گفته شده که دفتر بیضی‌شکل (دفتر ریاست‌جمهوری) گزینه‌یی بسیار مناسبی برای انجام مراسم ازدواج است.

پرزیدنت ایوانکا با شعار «امریکایی بهتر از همیشه!» پس از اتمام دو دوره ریاست‌جمهوری پدرش موفق شد تا با اختلاف شدید، پیروز انتخابات سال ۲۰۲۴ شود. ایوانکا نمایشی درخشان در جشن‌های فلوریدا داشت. وی در سال ۲۰۲۶ به خاطر مقاومت در برابر فشار خانواده برای «مدرنیته‌کردن» اعلامیۀ استقلال امریکا از شهرت خاصی برخوردار شده است. رییس‌جمهور ایوانکا گفته است: چندان ایدۀ خوبی نیست که عبارت «در جستجوی توافق» را به عنوان یکی از حقوق مسلم افراد، جایگزین عبارت «در جستجوی خوشبختی کنیم.»

وزن دونالد به شکل عجیبی بالا رفته است. او هنوز هم در مورد بیمه «اوباماکر» و اطرافیان بد و اینکه به رغم تلاش فراوان نتوانسته بود جنگ جهانی سوم را آغاز کند، شکوه می‌کرد. پرزیدنت ایوانکا ترمپ سعی می‌کرد تا پدرش را دل‌داری دهد، اما واقعن وقت کافی برای این کار نداشت.

با اینکه نحوۀ ریاست‌جمهوری ایوانکا نسبت به پدرش کمی محتاطانه‌تر و دانش جغرافیایی‌اش نیز به مراتب بهتر است، اما او مرتب به خاطر چند مساله مورد نکوهش قرار می‌گیرد. اول اینکه او تقاضا کرده چند اتفاق نزدیک درب خروجیِ بخش شمالی کاخ سفید تخلیه و به نمایشگاه مد لباس برند ایوانکا ترمپ شامل کفش، کیف‌دستی، پوشاک، لباس زیر زنانه و اکسسوری‌ها تبدیل شود.

وکلای ایوانکا ترمپ می‌گویند که وی درحال‌حاضر به خاطر مصونیت شخص رییس‌جمهور از هرگونه «تضاد منافع فدرالی» در امان است. همین مساله باعث شده تا بسیاری از امریکایی‌ها این سوال را بپرسند که «تضاد منافع» دقیقن چه معنایی دارد. سپری‌کردن نزدیک به یک دهه با ترمپ، باعث تغییر کشور شده است. دپارتمنت «اخلاق» دیگر جایی در کالج‌های امریکایی ندارد؛ زیرا به عقیدۀ بسیاری، تاریخ مصرف‌شان گذشته است. صحبت از «ارزش‌های امریکایی» در راه‌روی مار-یه-لاگو همیشه با قاه‌قاه‌خندیدن همراه بوده است. واقعن ارزش‌های امریکایی چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

مسالۀ عجیب دیگر تصمیم پرزیدنت ایوانکا ترمپ در مورد شوهرش «جرد کوشنر» بود. آقای کوشنر، پستی جدید را در داخل کاخ سفید دریافت کرده بود که بسیار جنجالی شده بود: «فرستادۀ ویژه برای رفع یا ریشه‌کنی تمام مشکلات جهانی و داخلی.»

برخی از منتقدان معتقدند که این عنوان کمی برای جردِ خوش‌دست «غلو شده» است. البته این منتقدان در زمانی کوتاه توسط تندروهای شرکت تعاونی «ترمپلسون نیوز» سر جای خود نشانده می‌شوند. این گروه خبریِ «همه‌چیزدان» با بودجه ۳۸ میلیارد دالری شلدون ادلسون «سرمایه‌دار یهودی امریکایی و یکی از ثروتمندترین افراد جهان» در سال ۲۰۲۲ میلادی افتتاح شد. این وسط فقط بازندگان فکر می‌کنند که کوشنر در کاری موفق نخواهد شد.

رهبران جهان در مهمانی شبانه ایوانکا ترمپ حاضر شده‌اند. روسای کشورهای پاناما، قطر، فیلیپین، چین، برازیل، کویت، مصر و دیگر متحدان امریکا، همگی دور میز شام پرزیدنت ایوانکا ترمپ جمع شده‌اند. برخی از روزنامه‌های «لجوج» به این نکته که ایوانکا ترمپ تا پیش از سال ۲۰۲۶ با تمام آن کشورها روابط تجاری خلاف قانونی را ایجاد کرده است، اشاره داشتند، اما این مساله به کلی نادیده گرفته شد.

مدت‌ها از انحلال ناتو می‌گذرد. در سال ۲۰۲۲ میلادی، اتحادیه سازمانی همبستگی استبدادی (.A.S.O.L) متشکل از ایالات متحده، روسیه، چین، ترکیه، مصر، عربستان سعودی و فرانسه به جای ناتو دایر شد.

رهبران با اتحادیه سازمان همبستگی استبدادی تقریبا آشنا هستند. پرزیدنت پوتین، رییس‌جمهور روسیه و پرزیدنت شی جین پینگ، رییس‌جمهور چین، دورۀ ریاست‌شان را به طور نامحدودی تمدید کرده‌اند. پرزیدنت رجب طیب اردوغان رییس‌جمهور ترکیه هم از همین ترفند استفاده کرده است. با نزدیک‌شدن به پایان دومین دورۀ ریاست‌جمهوری مارین لوپن رییس‌جمهور فرانسه، نیز این خطر احساس می‌شود که او هم‌چون رهبران دیگر جهان محدودیت زمانی پیش رویش را بردارد. از هیچ‌یک از رهبران این اتحادیه، انتظار دیگری نمی‌رود!

عضو جدید پیمان اتحادیه سازمان همبستگی استبدادی، کسی نیست جز «کیم‌جونگ‌اون» رهبر کوریای شمالی. وی در نهایت پذیرفت که برنامۀ هسته‌یی‌ کشورش را در ازای پیوستن به این اتحادیه متوقف کند. پس از این اتفاق، دونالد ترمپ جونیور، فرزند دونالد، در حساب توییتری خود نوشت: «یک نمونه عالی از هنر مذاکره.»

دونالد ترمپ، در نطق پیش از آغاز مراسم دوصدو‌پنجاهمین سال استقلال امریکا گفت: «تجربۀ دوقرن‌ونیم آزادی به ما آموخته که بارزترین شکل آزادی، مربوط به آزادی یک شخص و یا یک خانواده برای حکم‌رانی تا ابد است، البته اگر خواست مردم باشد. اگر چنین باشد، هیچ‌چیزی نمی‌تواند در برابر خواست و ارادۀ مردم ایستادگی کند.»

در‌همین‌فاصله، یک استاد دانشگاه مقاله‌یی با محوریت «پایان تاریخ» نوشت؛ وی نوشته بود که لیبرال‌دموکراسی دیگر مرده است؛ اینترنت و ارتباط بیش‌ازحد باعث شده تا میل همیشه‌بیدار بشر بر تصاحب اقتدار و اعتبار، به شکل چشم‌گیری افزایش یابد و درعین‌حال به افرادِ دارای کم‌ترین‌دانش اجازه دهد تا بلندترین فریادها را بکشد.

نفع شخصیِ روشن‌فکرانه، توهمی بیش نیست. نفع شخصی، دقیقن همان چیزی است که همیشه بوده؛ لااقل امریکا به خودش آمد و متوجه شد که در موضوع مورد بحثِ آن، پژوهش‌گر یعنی «نظم استبداد دیجیتالیِ جهان در قرن بیست‌ویک» آوانگارد است.

منبع: نیویارک تایمز

ترجمه: سایت فرادید