سالون‌های هزارتوی سیاست و قدرت‌تان روشن!

نامۀ یک شهروند به رییس‌جمهور

می‌دانم بسیار وقت کم دارید و زیاد هم کار می‌کنید، پس همان بهتر که مستقیم برویم سر اصل موضوع. از تقرر من در بست ۳ معاونیت اول ریاست جمهوری دقیقن یک‌سال می‌گذرد. تقرر من مصادف است بر غایله‌یی که برای معاون اول شما ایجاد شد و شما سر آن موضوع بنا بر هر ملحوظی، دست راست قدرتمندتان را قطع کردید.

 من از پیچیدگی قدرت و سیاست در ارگ شما نمی‌دانم و حساب دوندگی‌های روزانه شما هم دستم نیست. (هرچند از اوضاع جاری معلوم است که دوندگی‌ها هم حال خراب مملکتم را خوب نکرده است) اما به‌عنوان یک‌جوان وطن‌خواه شاهدم که شما همۀ فعالیت‌های صدارت را فلج کرده‌اید. ما تبدیل به کلک ششم قدرت سیاسی در افغانستان شده‌ایم. آیا شما می‌دانید در صدارت طی یک سال گذشته به چه اندازه انرژی، توانایی و عشق به وطن به هدر رفته و به یاس تبدیل شده است؟!

با این همه تجربه و فراستی که در شما می‌بینیم جناب رییس‌جمهور از شما بعید است که یکی از متحدان خودتان را کنار بگذارید و این فرصت را برای رقیبان سیاسی خود مهیا بسازید که با متحد قدرتمند شما ایتلاف بسازند و شما را تحت فشار قرار بدهند.

مبرهن است که شما می‌توانستید یک‌جا با معاون قدرتمند و صاحب نفوذ خویش جزیره‌های قدرت را برچینید که حالا این‌چنین برایتان چنگ و دندان نشان نمی‌دادند.

جناب رییس‌جمهور! شما گذاشته‌اید که یک‌عده در اطراف‌تان عقده‌های سیاسی سال‌های دور تاریخ را بگشایند. آقای رییس‌جمهور! در غایله خلق بحران برای معاون اول نهاد ریاست جمهوری، بازنده اصلی شما هستید. شما با گوش دادن به مشاوران اطراف‌تان کتله بزرگ قوم اوزبیک را از خود ناراضی نموده‌اید. (البته من پشتون هستم و افتخار همکاری با قوم محترم اوزبیک را در صدارت دارم)، برای رقیبان سیاسی خود فرصت مانور دادن را مهیا کردید. صدارتی را فلج کردید که می‌توانست بر پرستیژ و قدرت شما بیفزاید.

شما چقدر راحت وجهه افغانستان را برای جهانیان به‌خاطر افترایی ثابت نشد خدشه‌دار کردید. اجماع سیاسی درون‌تیمی شما فروپاشید و بر این گمانه‌زنی‌ها قوت بخشید که شما می‌خواهید قدرت سیاسی را در انحصار خود دربیاورید.

پس برای‌مان بگویید آیا شما بازنده اصلی نیستید؟ می‌دانم لازم نیست برایتان یادآوری کنم که به چی اندازه تهدیدها در منطقه‌مان وجود دارد که منتظر شکننده‌تر شدن اوضاع سیاسی در افغانستان هستند تا بتواند برای خود در افغانستان جای پا باز کنند.

آقای رییس‌جمهور! من در جایگاهی نیستم که برای شما درس سیاست بدهم؛ زیرا در این عرصه هنوز دانشجویی بیش نیستم، و صد البته که تیوری‌های سیاسی‌یی که ما خواندیم سالم‌تر و نجیب‌تر از آنچه هست که در بازار سیاسی افغانستان عرضه می‌شود، ولی شما هنوز می‌توانید با یک مانور بسیار هوشمندانه دست راست قدرت خویش را برگردانید و از این طریق جزیره‌های قدرت را فلج سازید و وجهه از دست‌رفته نهاد ریاست جمهوری را با دو معاون با دانش و قدرتمند خویش ترمیم کنید. هر کاری جز این باعث کاهش قدرت شما و افزایش شکاف بین شما و ملت است که این نه بخیر ملت و نه هم شما می‌باشد.

جابر قادری

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید